31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü
Reklam

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü

Kilis İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürü Dr. Turgay Happani, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla çeşitli ziyaretlerde bulundu.

31 Mayıs 2017 - 17:02 - Güncelleme: 31 Mayıs 2017 - 17:49

İl Sağlık Müdürü Yardımcısı Dr. Fatih Kahveci, İl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Fatma Ezgi Karaca, Sağlıklı Yaşam Merkezi Sigara Bırakma Polikliniği Doktoru Melda Serkan ve Psikolog Ayşe Güler ile birlikte İl Jandarma Komutanlığını ve İl Emniyet Müdürlüğünü ziyaret eden Dr. Happani, İl Jandarma Komutanı Albay Gökhan Şahin ve İl Emniyet Müdürü Günter Şenses’e, sigara denetimi kapsamında Halk Sağlığı Müdürlüğüne verdikleri desteklerden dolayı teşekkürlerini iletti.

 

Dr. Turgay HAPPANİ yapmış olduğu açıklamasında şunları söyledi: “Tütün kullanımı, tüm dünyada çok yaygın bir bağımlılık türüdür. Tütün ve dumanında bulunan maddeler insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Tütün ve tütün ürünlerinin kullanımı, sebep olduğu olumsuz etkilerinden dolayı dünyanın ve ülkemizin en önemli halk sağlığı sorunlarından biridir.

Tütün kullanımının sağlığa zararları konusunda kamuoyunu bilgilendirmek ve toplumsal bilinç ile farkındalık oluşturmak amacıyla 1987 yılından bu yana tüm dünyada ‘’31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’’ olarak kutlanmaktadır. Bu günde sigara kullanan kişilerin 24 saat süreyle sigarayı bırakmaları teşvik edilmektedir. Yapılan çalışmalar, içilen 1 sigaranın hayatın ortalama 11 dakikasını kısalttığını göstermektedir. Her yıl ülkemizde 100 binden fazla kişi (bütün ölümlerin dörtte biri) doğrudan tütün kullanımına bağlı bir hastalıktan yaşamını kaybetmektedir. Sigara kan dolaşımı ve damarları, kalp sağlığını, ağız sağlığını tehdit etmektedir. Erkeklerde tüm kanser türlerine bağlı ölümlerin % 35’inin, kadınlarda ise % 15’inin nedeni sigaradır. Akciğer kanserine bağlı ölümlerin % 90’ının nedeni yine sigaradır.

Bu nedenle ‘’Çocuk ve Gençlerimizin Tütün ve Tütün Ürünleri Kullanımından Korunması’’ kapsamında bu yıl kutlanacak olan 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü etkinliklerinin ana teması ‘’TÜTÜNSÜZ GENÇLİK’’ olarak belirlenmiştir. Gençlerin ülkemizde uygulanan tütün kontrolü politikalarına ve programlarına destek vermesi gençlerin tütün kullanım oranlarının azaltılmasında çok daha etkili olacaktır. Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla yapılan etkinliklerle tütün ve tütün ürünlerinden çocuk ve gençlerin uzak durması teşvik edilmelidir.

"31 Mayıs Dünya Tütünsüz Gününü'' SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN YENİ BİR BAŞLANGIÇ olarak kabul etmeleri, toplumun tütün ürünlerinin zararlarından korunması için önemli bir adım olacaktır.

Ramazanla birlikte günün büyük bir bölümünde sigaradan uzak kalan sigara bağımlıları için Ramazan ayı bu bağımlılıktan ömür boyu kurtulmak için önemli bir fırsattır. Ramazan ayının sunduğu böylesi bir kolaylık, sigaradan tamamen kurtulmak için çok iyi bir başlangıç demektir. Ramazan ayında yiyeceklere ve suya konulan ambargo, iftar vaktinin gelmesi ile sanki sigaranın da orucu açılıyormuş gibi sigara için bozulmamalıdır. Sigaranın her dozu ve her şekli zararlıdır. Ama sahurda ve iftarda üst üste içilmesi yüksek konsantrasyonda nikotin ve diğer zehirli maddelerin kana karışmasına yol açar. Bu da altta yatan ya da tanısı konmamış hastalıkların ciddi boyutlara ulaşmasına neden olabilir. Hatta ani kalp krizleri ve beyin kanamaları gelişebilir."

Sigara içenler için bu gün bir dönüm noktası olabilir. Gelin, torunlarınıza sizi görmeleri için bir şans verin. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Gününde sigarayı bırakın ve hayata daha uzun bakın.”

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 4338 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
11. Etabı Geraint Thomas Kazandı
11. Etabı Geraint Thomas Kazandı
MotoGP'nin Almanya Ayağını Marquez Kazandı
MotoGP'nin Almanya Ayağını Marquez Kazandı