Akcurun Camii ve tarihteki yeri

Akcurun Camii ve tarihteki yeri

Akcurun Camii, adını caminin içindeki kuyunun havuzundan alır. Kilis lehçesinde, curun, “yalak, havuz” anlamına gelir. Kuyunun havuzu beyaz taştandır. Caminin geniş bir avlusu vardır. Tüm avlu medrese hücreleri ile çevrilidir.

12 Temmuz 2020 - 16:40 - Güncelleme: 13 Temmuz 2020 - 11:13

Akcurun Camii Medreseleri Mantık İlminin merkezi konumundaki Kilis’in önemli medreselerinden birisidir.

Kilis uzun yıllar Mantık İlminin merkezi olmuştur. XVIII. ve XlX.yy'da Kilis’te ders veren dünyaca ünlü alimler Kilis Medreselerini “Mantık Fakültesi” haline getirmişlerdir. Mantık ilminin çığırını açan ve 1171(1758)-1236(1821) yıllarında yaşamış olan Mantıkî Hacı Ömer Efendi’dir. Ardından 1180 (1767)-1263(1847) tarihleri arasında yaşayan ve talebesi olan Büyük Hoca namındaki Dokuzluzadelerden Hocazade Abdurrahman Efendi, ayrıca oğlu ve talebesi olan 1261 (1826)- 1303(1887) tarihleri arasında yaşamış dünyaca ünlü Hocazade Abdullah Enverî Efendi burada ders vermiş ve çeşitli telifatta bulunmuş, mahdut olan mantık misallerini çoğaltarak mantığı Türkçeleştirmiş ve Mantık İlminin gelişmesine büyük katkıda bulunmuşlardır. 

Babası ile birlikte halen kabri Kilis Musalla Mezarlığında bulunan Abdullah Enverî Efendi'den sonra Kilis'te Mantık İlmi gerilemiş ve Osmanlının son devrindeki gerilemeden Kilis’te nasibini almıştır. Bu zatın zamanında Osmanlı İmparatorluğunun her tarafından Mısır ve Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere yurt dışından bile Kilis’e Mantık İlmi eğitimi için talebeler gelmiştir. 

Savaşta gördüğü bir rüya üzerine, kendisini seven Kilisli bir subay tarafından Hoca Abdullah Enverî Efendi'nin vefatından çok sonraları mezarı yaptırılarak üstü kapatılmıştır. Geçmiş yıllarda Belediyece düzenlenen Musalla Mezarlığı'na gidildiğinde bu zatın kabri halâ bu şekilde görülebilir. Aşağı yukarı 150 sene önce yaşamış, Hoca Abdullah Enveri Efendi maalesef günümüzde yeterince tanınmamaktadır. Hakkında tarihi kaynaklarda çok az bilgi vardır. 

Akcurun Camii, abide şahsiyetler yetiştiren ve yaygın eğitim kurumlan olan medrese(Fakülte)lerden sadece birisidir. Buralar da çok yaygın eğitimler yürütülmüştür.

Akcurun Camiinde namaz kılınan mekan dikdörtgen şeklindedir. Namaz kılma yeri tek bölümden oluşur. Son cemaat yeri ise iki bölümdür. 

Akcurun Camisinin yapılış tarihi hakkındaki bilgiler net değildir. Ancak, Caminin avlusundaki minaresinin inşa kitabesindeki bilgilere göre minare 1583 yılında Hasan kızı Seyyide Fatma tarafından yaptırılmıştır. Tarihi dökümanlarda bu camiyi yaptıran kişinin Şeyh Davut Ağa olduğu yazılıdır. Ama bu kişi hakkında detaylı bilgi bulunmamaktadır. 

Akcurun Camii 2010 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore ettirilmiştir.

Cami avlusuna giriş kapısı önündeki Çınar Ağacı adeta cami ile özdeşleşmiştir. Sıcak yaz günlerinde bu çınaraltı Kilislilerin uğrak yerlerindendir. Kilislilerin dostlarıyla hoş sohbetler ettiği birçok anısına bu Çınar Ağacı şahitlik etmiştir. 


Kilispostası Haber Merkezi 

Kaynak: Yazı kaleme alınırken, “Ulema ve Camileriyle Kilis Medreseleri (Ahmet Turan Hazar)” çalışmasından alıntılar yapılmıştır. 

Ayrıca resim ve bilgi desteğinden dolayı Mehmet Ali Yenici’ye teşekkür ederiz. 
Bu haber 9682 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Rüstem iyiekici
  6 ay önce
  Teşekkürler. Yeni bir bilgiye daha ulaştık sayenizde.
 • Ali
  6 ay önce
  Kilisle ilgili güncel konuları Kilispostasi.com dan öğrendiğimiz gibi, tarihimizi ve kültürümüzü de sizden öğreniyoruz. Teşekkürler Kilispostasi.com
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları (20 Ocak 2021)
Altın Fiyatları (20 Ocak 2021)
KİTSO Başkanı Mustafa Celkanlı Kilispostasıtv'ye Konuştu
KİTSO Başkanı Mustafa Celkanlı Kilispostasıtv'ye Konuştu