Allah nimetlerini elimizden alsa ne yapabiliriz?

Allah nimetlerini elimizden alsa ne yapabiliriz?

“De ki: Suyunuz çekiliverse, söyleyin bakalım, size kim bir akar su getirebilir?” Mülk suresi/ Ayet 30)

31 Mayıs 2020 - 01:06

“De ki: Suyunuz çekiliverse, söyleyin bakalım, size kim bir akar su getirebilir?” Mülk suresi/ Ayet 30)

Her yaşadığımız olayın biz insanlara bakan cephesi olduğu gibi bizleri yoktan var eden Allah’a bakan cephesi de vardır. Önemli olan Allah’ın bize vermek istediği mesajları algılayabilmektir.

Bunun için ayetlerin nüzul sebeplerini bilen gerçekleri saptırmadan bizlere yol gösteren kaynaklara ihtiyaç vardır.

Kuran’ı anlamanın en güzel yolu, kuran ahlaklı kâmil insanlardır. Bir de elbette tefsirlere ihtiyaç vardır. Güvenebileceğimiz eserleri bulmakta zorlanıyoruz ama gönülden isteğim odur ki Prof. Dr. Haydar Baş hocamızın hazırladığı meal ve tefsir eserlerinin bir an önce basılmasıdır.

Bu ayetle alakalı tefsire müracaat ediyoruz.

“Allah’ın kudretini, lutufkârlığını yeniden hatırlatan bu ayet 15 ve 21. ayetlerle bağlantılı olup kuvvetli ihtimalle Hz. Peygamber ile müşrikler arasında geçen bir tartışmanın sonucu olarak onlara yöneltilmiş eleştiri ve uyarı amaçlı bir sorudur.

15. ayette Allah’ın yeryüzünü kullanışlı hale getirdiği ifade edildikten sonra insanlardan O’nun yarattığı rızıklardan yararlanmaları istenmiş;

“Yeryüzünü size boyun eğdiren O'dur. Şu hâlde yerin omuzlarında (üzerinde) dolaşın ve Allah'ın rızkından yiyin. Dönüş ancak O'nadır. (Mülk /15)

21. ayette de rızkın Allah’a ait olduğu, O verdiği rızkı kestiği takdirde rızık verecek birinin asla bulunmayacağı bildirilmişti.

“Allah size verdiği rızkı kesiverse, size rızık verebilecek olan kimdir? Hayır, onlar azgınlık ve nefrette direnip durmaktadırlar. (Mülk /21)

“Burada da rızıkların en önemlisi ve hayatın ana unsuru olan suyun yerin derinliklerine çekilmesi halinde Allah’tan başka yeryüzünde su yaratacak bir gücün bulunmadığına işaret edilerek, böylesine eşsiz kudretin sahibi yüce Allah’ı bırakıp da bâtıl tanrılara tapanlar, ne kadar yanlış bir yolda oldukları üzerinde düşünmeye çağrılmaktadır.” (Kur'an Yolu Tefsiri Cilt: 5 Sayfa: 425-426)

Her işte Allah’ın kudret ve azametini düşünmek ve görmek zorundayız. Bakınız değerli dostlar. Allah başımıza Koronavirüs diye bir bela verdi. Kimsenin ne topu ne tüfeği ve parası ne pulu fayda vermiyor. Hala olayın musibet tarafını görmemekte ısrar edenlere bu ayet ne güzel ders veriyor. “De ki: Suyunuz çekiliverse, söyleyin bakalım, size kim bir akar su getirebilir?” Mülk suresi/ Ayet 30)

Size yaşayamaya elverişli bir dünya yarattım üzerinde yaşayın ama verdiğim rızıkları nimetleri elinizden alırsam kim size yardım edebilir diye de hem ders veriyor hem de tehdit ediyor Allah (c.c.) Bunu anlasak belki de başımızdaki Koronavirüs belasının kalkmasına sebep olacak. Allah bir vesile ile derdin dermanını yaratacaktır. Ama maalesef iman konusunda herkes durduğu yerde duruyor.

Tevbe etmekten yanlıştan dönmekten ziyade yaşanan ölüm korkusudur. Aksini iddia eden varsa beri gelsin!

Uğur Kepekçi

Bu haber 800 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kumru deyip geçmeyin!
Kumru deyip geçmeyin!
Kilis'te Oynanan Halk Oyunları
Kilis'te Oynanan Halk Oyunları