Ameli olmayanın marifeti yoktur

Ameli olmayanın marifeti yoktur

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Allah hiçbir ameli marifet olmaksızın ve hiçbir marifeti amel olmaksızın kabul etmez. O halde her kim marifet elde ederse, marifeti onu amele sevk eder ve her kim amel etmezse, onun marifeti yoktur.”

28 Eylül 2020 - 10:29 - Güncelleme: 29 Eylül 2020 - 09:38

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "İman açısından en üstün olanınız,

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Şüphesiz mü'minlerin bazısı bazısından üstündür, bazısı diğer bazısından daha çok namaz kılar, bazısı diğer bazısından daha çok basiret sahibidir. Bunlar imani derecelerdir."

Masum (a.s) şöyle buyurmuştur: "Sizlerden bazınız, diğer bazınızdan daha çok namaz kılıyor, bazılarınız diğer bazılarından daha çok hacca gidiyor, bazılarınız diğer bazılarından daha çok sadaka veriyor, bazılarınız diğer bazılarından daha çok oruç tutuyor. Ama sizin en üstününüz marifeti en üstün olanınızdır."

İmam Bâkır (a.s) şöyle buyurmuştur: "Hiçbir marifet amel olmaksızın ve hiçbir amel marifet olmaksızın kabul olmaz. Her kim marifet elde ederse, bu marifet onu amele sevk eder. Her kimin de marifeti olmazsa ameli olmaz."

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah hiçbir ameli marifet olmaksızın ve hiçbir marifeti amel olmaksızın kabul etmez. O halde her kim marifet elde ederse, marifeti onu amele sevk eder ve her kim amel etmezse, onun marifeti yoktur."

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Şüphesiz sizler marifet sahibi olmadıkça salih olamazsınız, tasdik etmedikçe marifet elde edemezsiniz ve dört kapıya teslim olmadıkça da tasdik edemezsiniz."

İmam Kâzım (a.s) şöyle buyurmuştur: "Her kim ilmini Allah (kitap ve sünnet) yoluyla elde etmezse kalbi, gördüğü ve gerçeğini kalbinde bulduğu sabit bir marifete bağlanmaz."

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Her kim sabit bir gerçeğe bağlı olursa son noktayı bilecek ve meydana gelen şeylerde vâris adına konuşmayı talep edecek bir şekilde bâtıl ve çürümüş bir şüpheye dayanmaz.

Biliniz ki, eğer mü'min iseniz zalimlerin velayeti ve hükümeti hakkında, inkar ettiğiniz şeyler sebebiyle resmen tanımıyor ve basiret sahibi olduğunuz adil ve âlim imamın velayeti hakkındaki şeyleri ise tanıyorsunuz."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Nice marifet saptırmakla sonuçlanır."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Nice ilim seni saptırmayla sonuçlanır."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "İlim marifetin aşısıdır."

İmam Hüseyin (a.s) şöyle buyurmuştur: "İlim tahsil etmek marifetin aşısıdır."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Marifetin aşısı ilim tahsil etmek ve ilmin aşısı ise tasavvur (betimleme) ve anlayıştır." (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

H. Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 566 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dr. Kepekçi Şevket Memiler’i Ziyaret Etti
Dr. Kepekçi Şevket Memiler’i Ziyaret Etti
Kilis Belediyespor Yöneticileri Vali Soytürk ile Görüştü
Kilis Belediyespor Yöneticileri Vali Soytürk ile Görüştü