5 Bin Suriyeli Öğretmen Sınava Girdi

Fırat Kalkanı bölgesinde bulunan Azez, Çobanbey, Souran, Ahtarin, Marea, Kabbasin, Bzaa, El-bab ve Cerablus bölgelerinde görev alacak Suriyeli öğretmenler için açılan sınava Suriyeli 5 bin 686 kişi girdi.

Fırat Kalkanı Bölgesinde bulunan öğretmenlere Eğitici Eğitimi sınavı yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı Fırat Kalkanı bölgesinde olan Azez, Çobanbey, Souran, Ahtarin, Marea, Kabbasin, Bzaa, El-bab ve Cerablus bölgelerinde görev alacak Suriyeli öğretmenler için açtığı sınava Suriyeli 5 bin 686 kişi girdi.

150 bin öğrenci eğitim görecek

Fırat Kalkanı Bölgesi’nde bulunan ve eğitimden uzun süre geri kalmış olan yaklaşık 150 bin öğrencinin daha kaliteli eğitime kavuşması ve daha nitelikli öğretmen kadrolarıyla eğitim alması amacıyla başlatılan proje kapsamında Suriyeli öğretmenler sınava tabi tutuluyor.

Bir buçuk saat süren sınavda, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza ALTUNEL, Milli Eğitim Bakanlığından Daire Başkanları, Şube Müdürleri ve Milli Eğitim Müdürü Ahmet ALAGÖZ de gözetmenlik yaptılar.

Sınavda başarılı olanlar, Fırat Kalkanı Harekâtı´nın yapıldığı ve DEAŞ´tan temizlenen merkezlerde öğretmen olarak görevlendirilecekler.

(Kilis Postası Haber Merkezi)