Askerlere İlk Yardım Eğitimi Verildi

15 Temmuz Şehit ve Gazilerini Anma Etkinlikleri kapsamında, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından İl Jandarma Komutanlığı personeline 'Temel İlk Yardım Uygulayıcı Eğitimi' verildi.

21 rütbeli personelin katıldığı ve 2 gün süren eğitim sonrası, teorik ve pratik sınavda başarılı olan katılımcılara sertifikaları, İl Sağlık Müdürü Dr. Turgay Happani ve İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Gökhan Şahin tarafından takdim edildi.

Sertifika Töreninde bir konuşma yapan İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Gökhan Şahin, ilk yardımın önemine vurgu yaparak, “Yaşamı boyunca bir insan, ilk yardımı gerektiren durumlarla her zaman karşılaşabilir. Bu en sevdiğimiz bir yakınımız da olabilir. Hiç tanımadığımız biriside olabilir. Burada öğrendiğiniz basit ve etkili müdahalelerle hasta veya yaralının hayatını kurtarılabilirsiniz. Bu vesile ile 15 Temmuz şehit ve gazilerini huzurlarınızda bir kez daha saygı ve minnetle anıyorum. Bu eğitimin düzenlenmesindeki katkılarından dolayı Kilis İl Sağlık Müdürlüğü ve Adana UMKE ekibinin değerli eğitimcilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Kilis İl Sağlık Müdürü Dr. Turgay Happani ise yapmış olduğu konuşmasında, “Öncelikle siz katılımcıları tebrik ederim. Önemli bir eğitimi başarı ile tamamladınız. Bugünden itibaren ilkyardımcı olmaya hak kazandınız.  Sizler artık acil bir durumda, hayatı tehdit eden durumlarda sağlık görevlileri gelinceye kadar yaralı veya hastaya ilk yardımda bulunma hakkına sahipsiniz. İnşallah bu öğrendiklerinizi uygulayacağınız bir durum ile karşılaşmazsınız. Ama karşılaştığınız zaman ilk yardıma ihtiyaç duyan kişinin de şanslı olduğunu düşünüyorum. Çünkü sizler artık hayat kurtarıcı bilgilere sahipsiniz.

Bu eğitim ile birlikte; Solunum durması, Kalp durması durumlarında neler yapılacağını, kırık ve çıkıklarda nasıl müdahale edileceğini, kanamanın nasıl durdurulacağını, zehirlenmelerde, yanıklarda, solunum yollarının yabancı cisim ile tıkanmalarında neler yapılabileceğini öğrendiniz” ifadelerine yer verdi.

(Kilis Postası Haber Merkezi)