Bakır Kapların Sırrı Kalayda!

Kilis halen bakır kapların kullanıldığı ve kalaylandığı ender şehirlerden biri! Bakır tencere, kap, tava, sini ve cezve gibi sürekli kullanılan mutfak eşyalarının 5-6 ayda bir kalaylanması, hem sağlık hem de yemeklerin lezzeti açısından büyük önem taşıyor.

Bakırdaki kalayın 5-6 ayda bir yenilenmesi gerekiyor çünkü, kalaylanmamış bakır kaplarda oksitlenme meydana gelebiliyor. Bu da zehirlenme gibi önemli ve hayati sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Yemeklerin lezzet sırrı

Bakırın içerisindeki kalayı devamlı yenilediğiniz zaman bakır iletken madde olduğu için, ısıyı eşit bir şekilde kabın her tarafına yayıyor. Bu nedenle içine konulan yemeğin her tarafı eşit şekilde ısıya maruz kaldığından hem pişmesi çabuk oluyor hem de lezzeti ön plana çıkıyor.

Bakır kapların yeri mutfaktır!

Türkiye'de birçok lüks lokantada yemeklerin bakır kaplarda servis edilmeye başlandığı dikkat çekerken, bakıra olan ilginin arttığı günümüzde Kilisli kalaycı ustaları da, bakır kapların evlerde sadece süs eşyası olarak kullanılmasına karşı olduklarını dile getiriyorlar. Bakır kapların yerinin misafir odası veya vitrinler olmadığını dile getiren kalay ustaları, hem sağlık hem de lezzet açısından herkesi bakır kap kullanmaya davet ediyorlar.

Peki bakır için çok önemli olan kalay nasıl yapılır?

İşte Kilisli ustalarımızın tarifi ile kalaylama:

Bakır kalaylama işlemi genel olarak bakır kapların iç yüzeylerine yapılırken, bazı kapların da hem iç hem de dış yüzeylerine uygulanır. Belirli zaman aralığında bakır kaplar kalaylanmaz ise, bu kaplardan yemek yiyen kişilerde zehirlenmeye neden olabilir.

1-Ateşte temizleme

Bakır kaplar kalaylanmadan önce hızlı ve yüksek bir ateş üzerinde iyice ısıtılır. Bu kabır kabı temizlemek için yapılır.

2-Düzeltme

Kalaylama yapılacak olan bakır kapta eğrilikler ve göçmeler meydana gelmiş ise, bu arızalar çekiçle usta tarafından düzeltilir.

3-Kalaylama

Yüksek ateş altında bakır kap iyice ısıtılır. Daha sonra Kalay tozu kabın içerisine serpilir. Bu işlem bakır eşya ateş üzerinde iken yapılır. Kalay tozu atıldıktan sonra, kalayın kabın üzerine eşit dağıtılması için büyük bir parça pamuk ile sıvanır. Bu işlem usta gerek gördüğü kadar devam eder. Rengi iyice dönen bakır kap daha sonra suya batırılarak yıkanır ve sonra dinlenmeye bırakılır.

(Kilis Postası Haber Merkezi)