Burunda eti tekrar büyür mü ?

Nazal polipler burundaki et büyümeleridir. Bu hastaların en büyük sorunları rahat nefes alıp veremezler. Burun ve sinüs mukozasından kaynaklanırlar.

Soluk pembe renkli olup, gözyaşı şeklindedirler. Kötü huylu olmayan oluşumlardır, tümoral bir yapı olarak değerlendirilmezler.

Ama ne var ki; nazal polipi olanlar devamlı hava açlığı çekerler, nefes alıp vermeleri çok sıkıntılıdır. Hatta ameliyat bile olsalar yeniden poliplerin büyüme ihtimali vardır.


En sık erişkin yaş grubunda görülür

Çocuklarda da görülebilse de, erişkin yaş grubunda çok sık görüyoruz. Ortaya çıkmasında ana etkenin  alerji olduğu kabul görmüştür. Etkenin alerji olması nedeniyle alerjen etkenden uzak durulmaz ise tekrarlama riski yüksektir.  Hem alerji yapan etkenlerden uzak durulmalı, hem de alerjik cevabı baskılayacak tedavi olunmalıdır.


Burun eti olanlara bitkisel öneri 

Tedavilere ve ameliyatlara rağmen tekrarlama ihtimali olan nazal polipler için fitoterapi alanında bir çok çalışması olan Dr. Hakan Özkul hastalara bir karışım tavsiye ediyor.

Malzeme:

Kestane Balı (800 gr)

Zerdeçal (200 gr)

Karabiber (20 gr)

 

Yukarıda belirtilen miktarlarda bu karışım, karıştırılıp bir cam kavanozda muhafaza edilir.

 Bu karışımdan günde iki defa 1 tatlı kaşığı yemek gerekiyor. Ancak şeker hastası olanlar bal alacakları için dikkatli olmalıdırlar.

 

( Kilispostasi Haber Merkezi )