Donan Sayaçlardan Aboneler Sorumlu!!!

Kilis Belediyesi Su İşleri Müdürlüğü soğuk kış günlerinde donan sayaç ve tesisattan abonenin sorumlu olacağını duyurdu.

Kilis Belediyesi Su İşleri Müdürlüğü, havaların aniden soğumaya başladığı bu günlerde abone şube yolları, su sayaçları ve iç tesisatta yer alan ana kolon boruları soğuğa karşı yalıtımlı olmadığından suyun kullanılmadığı zamanlarda donma meydana gelidğini ve vatandaşların mağdur olduğunu ifade ederken, bu yerlerin bakım, onarım ve korunmasının vatandaşların görevi olduğu vurgulandı.

Bu konuda bir de bilgilendirme yapan Kilis Belediyesi Su İşleri Müdürlüğü sayaçların ve su tesisatlarının soğuktan ve dondan nasıl korunacağı hakkında şu ifadelere yer verildi:

DONAN SAYACA SICAK SU DÖKMEYİN!

Donan sayaç, abone şube yolu ve kolon çıkış borularının vatandaşlar tarafından sıcak su dökülerek veya ateş tutarak açılmaya çalışılması, musluk ve su borularının patlamasına, maddi hasarın artmasına sebebiyet vermektedir. Çok soğuk havalarda şebekede durağan su bırakmamak gerekir. Çok soğuk havalarda tatlı su çeşmelerinin de kullanıldıktan sonra bir miktar açık bırakılması, kesintisiz hizmetin aksamaması için çok önemlidir. Olası sayaç donmaları karşısında abonelerimizin sayaca herhangi bir müdahalede bulunmadan, abone numaraları ile birlikte Alo 185 hattından Belediyemize müracaatta bulunması gerekmektedir.

KIŞ AYLARINDA SAYAÇLAR NASIL KORUNUR?

Kış aylarında sayaçların korunması için şunların yapılması gerekmektedir:

1- Sayacın bulunduğu yere beton, ahşap veya demirden bir muhafaza yapılmalıdır. Sayaç bağlantıları ile vanalardan su sızıyor veya damlıyorsa, abone numarası belirtilmek suretiyle ALO 185’e bildirilmelidir.

2- Çok şiddetli soğuklarda muslukların çok az bir şekilde açık bırakılmalıdır. Bu şekilde sayaçta ve tesisatta durgun su bırakılmayacak ve donma engellenecektir.

3- Abonelerce tedbir alınmaması halinde; soğuğa karşı hassas olan su sayaçlarının kolayca patlayacağı ve onarımının pahalı olacağı, hatta gövdesi patlayan sayacın tamir imkanı olmayıp hurdaya çıkacağı, ayrıca önemli miktarda su kaybına yol açacağı unutulmamalıdır.

4- Donan sayaca ve tesisata ateş tutulmamalı ve sıcak su dökülmemelidir.

ÜRETİM TARİHİ 10 YILI GEÇMİŞ SAYAÇLARINIZI DEĞİŞTİRİN

Üretim tarihi 10 yılı geçmiş sayaçlar ekonomik ömrünü doldurmuş demektir. Bu şekildeki sayaçlarınızı değiştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca bu şekilde sayaç kullanımına devam edilmesi halinde tarafınıza cezai işlem uygulanabilecektir.

Ekonomik ömrünü dolduran sayacı bulunan abonelerimizin yeni bir sayaç alarak abone numarasıyla birlikte Su İşleri Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

(Kilis Postası Haber Merkezi)