El Kurutucuları Hakkında Kirli Gerçekler

Londra'daki Westminster Üniversitesi'ndeki mikrobiyologlar jet hava kurutucularını sıcak hava kurutucuları ve kağıt havlular ile karşılaştırmışlar. Acaba, el kurutma makineleri, el hijyeninin sağlanmasına gerçekten katkı sağlayabiliyorlar mı?

El Kurutucuları Hakkında Kirli Gerçekler

Ellerimiz günlük hayatta, açıkta olan,kullandığımız alet ve yaşadığımız ortamlara temas sağladığımız dolayısıyla kirlenme olasılığı en yüksek olan organlarımızdır. Elimizin her santimetrekaresinde 6-10 bin bakteri vardır.

Birçoğumuzun hayatımızın bir döneminde yaşadığımız gıda zehirlenmelerinin %70'i hazırlanırken bozulan gıdalardan kaynaklanmaktadır. Bu bozulmaların yarısının sebebi ellerdeki bakterilerdir.

Ellerin iyi temizlenmemesi ile gıda tüketildiğinde ellerden bu bakteriler, ağız yolu ile vücuda girmekte ve birçok hastalığa sebep olmaktadır. Hastalıklardan korunmanın en etkin yollarından biri de usulüne uygun yapılmış el temizliğidir.

Özellikle tuvaletten çıkınca, hayvan ya da çeşitli yüzeylere dokunduktan sonra, yemekten önce ellerin yıkanması şarttır. Bu alışkanlık daha küçük yaşlardan itibaren çocuklara da kazandırılmalıdır.

Doğru Şekilde Eller Nasıl Yıkanır?

1.       Öncellikle ellerdeki takılar çıkarılır.

2.       Musluktan akan su ile önce ıslatılır.

3.       30 saniye ile 1 dakika arası eller sabunla iyice ovalanır ve sabun köpürtülür.

4.       Parmak araları, tırnak içleri iyice temizlenir, avuç içi ve el üstü de iyice ovalanır.

5.       Ardından su ile eller durulanır.

6.       Ellerin yıkandıktan sonra kurulanır.

 

İşte tam bu noktada, topluma açık alanlarda, özellikle umumi tuvaletlerde el kurutması devreye girmekte. Islak eller, bakteri iletme riskini artırırlar, bu nedenle kurutma, bakteri bulaşının engellenmesinde yıkama kadar önemli bir adımdır.

Son yıllarda elektrikli el kurutma makineleri çok yaygınlaşmıştır. Bu cihazlar, hızlı hava akımı oluşturarak ellerin kurutulması mantığı ile çalışırlar.

Suyu ellerin üzerinden sıyırmak için 700 km/s hızla hareket eden hava tabakası kullanılır. Bu cihazlarla maliyetten tasarruf edilmesi amaçlanmıştır. Örneğin kağıt kullanımına göre %80 işletme maliyetinde tasarruf sağlanır.

 

Acaba, el kurutma makineleri, el hijyeninin sağlanmasına gerçekten katkı sağlayabiliyorlar mı?

Araştırmalar, bu cihazların mikropları yok etmek yerine yaydığını gösteriyor. Sıcak hava akımı oluşturanlarının mikropları yok etmede diğerlerine göre daha faydalı olduğu belirtiliyor. Ama ne var ki; kesinlikle tek kullanımlık kağıt havlular el hijyeninde anahtar rolde.

Londra'daki Westminster Üniversitesi'ndeki mikrobiyologlar jet hava kurutucularını sıcak hava kurutucuları ve kağıt havlular ile karşılaştırmışlar:

·         Jet hava kurutucusu, sıcak hava kurutucusuna göre 20 kat, kağıt havlulara kıyasla ise 190 kat daha fazla virüs yaymış.

 

Aynı çalışmada cihazların ve kağıdın, el kurutma yöntemlerinin altı çizilerek bu sonucun nedeni ortaya konmuştur:

·         Jet hava kurutucuları, havayı yanlara doğru çok yüksek hızlarda zorlayarak elleri kurutur.

·         Sıcak hava kurutucuları ellerdeki suyu buharlaştırarak kurutur.

·         Kağıt havlular ise suyu direkt emer. Dolayısıyla, kağıdın ele teması ile kurutmanın haricinde, direkt mikropların mekanik olarak temizliği de sağlanmış olur.

·         Jet hava kurutucular, elleri yalnızca 10-12 saniye içinde kuruturlar.

·         Elektrikli kurutucularda ise kurutmak için gereken süre, 43 saniyedir. Birçok insan bu süreyi sonuna kadar sabredemez ve ellerini tam kurumadan cihazın altından çekerler. Günlük hayatın hızlı temposunda kurutucular, gereken zaman nedeni ile de dezavantajlı bir hale gelmektedir.

·         Kâğıt havlu zamanlama kullanımı sürat açısından fayda sağlamaz. Eğer kağıt havlu kullanılmaz ise elini yıkayan kişinin suyu kapatmak için musluğa çıplak elle tekrar temas etmek zorunda kalacaktır. Tavsiye edilen musluğu kapatmadan önce, kağıt havlu ile ellerin kurulanması ve ardından aynı kağıtla musluğun kapatılarak çöpe atılmasıdır. Böylece yıkanan el, musluğa tekrar temas etmemiş olacaktır.

 

Sonuç olarak tekrar söylüyoruz ki; son yılların modası el kurutma makineleri hijyen sağlamak bir yana, etrafa mikrop saçmaktadır.