Fast Food Beslenmenin Zararları

Fast Food genel anlamda gerek hazırlanılma süresi kısa, gerekse servis şekli hızlı olan, ayaküstü veya hazır yenilen aparatif yiyeceklere verilen isimdir. Fast food ingilizce kökenli bir kelime grubudur. Fast (çabuk), food (yiyecek) kelimelerinin birleşmeleriyle bu isim verilmiştir.

Fast Food Besinler Nelerdir?

 

·        HAMBURGER

·        DÖNER

·        PİZZA

·        LAHMACUN

·        ASİTLİ  İÇECEKLER

·        KIZARMIŞ PATATES

·        SOĞUK SANDVİÇLER

·        KIZARMIŞ TAVUK

·        SİMİT

·        BALIK EKMEK

·        TOST  vb. örnek verilebilir

 

 

 

 Fast Food Beslenmenin Zararları

 

 

1.    Yağ asidi: Fast food besinler, içerdikleri hayvansal yağlar nedeni ile doymuş yağ asitleri içerir. Bol miktarda kolesterol içermesi sağlıklı beslenme kurallarına uygun değildir.

 

2.    Mide kanseri: İçerdikleri katkı maddeleri, başta mide kanseri olmak üzere sindirim sistemi kanserleri riskini artırır.

 

3.    Nitrit ve Nitratlar: Sosis, salam gibi ürünlerin hazırlanılması sırasında kullanılan nitrit ve nitrat gibi katkı maddeleri sağlığa zarar verirler. Klostridyum botulinum bakterisine karşı besini korumak ve et ürünlerinde miyoglobinle etkileşerek normal rengin korunumak amacıyla kullanılır. Bu kimyasallar doğal ve suni gübrelerin bileşiminde de vardır.

 

4.    Lif içeriklerinin düşüklüğü: Fast food ürünleri daha düşük lif içerirler. Posa içeriklerinin az olması, kolon ve rektum kanseri riskini çoğaltır.

 

5.    Elektrolit ve Vitamin yetersizliği: Fast food beslenme ürünlerinde başta kalsiyum olmak üzere elektrolit ve vitamin eksiklikleri söz konusudur. Dolayısıyla, günlük yeterli besin ihtiyacını karşılamaz.

 

6.    Bağışıklık yetersizliği:  Düşük vitamin içermeleri nedeni ile bağışıklık sistemlerine yeterli desteği veremezler. Uzun süre fast food besinlerle beslenenlerin bağışıklık sistemleri çöker, hastalıklara karşı daha dayanıksız olurlar.

 

7.    Obezite : Dengesiz beslenmeye yol açtığı ve doymuş yağ içeriği nedeniyle sağlıksız kilo alımına yol açar.

 

8.    Pişme süresi kısalığı: Hazırlanmaları sırasında  özellikle et pişme süresi kısa olduğu için, sağlığa zararlı etkileri olabilmektedir.

 

 Aslında bu zararları daha da artırabiliriz. Devamlı fast food beslenmenin 7'den 70'e tüm yaş gruplarında da sağlığımıza zararlı olduğu UNUTULMAMALIDIR !

 

Derleyen: Abdullah İzzettin Kepekçi