Hatay'da 'Atatürk Vatandır' Sempozyumu Düzenlendi

Hatay'da düzenlenen Atatürk Vatandır Sempozyumu'nda konuşan Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu, 'Lütfen diğer parti liderleriyle Prof. Dr. Haydar Baş'ı karşılaştırmayınız. Onlar işin avukatlığını yapar, Haydar hoca bu mübarek davanın mimarlığını yapar; Ehl-i Beyt'i, Atatürk'ü önümüze koyar, bu millete ve insanlığa çıkış yolunu gösterir' dedi.

Yeni Mesaj Gazetesi tarafından düzenlenen Atatürk Vatandır Sempozyumu bu hafta Hatay'da yapıldı. Vatandaşların çok büyük ilgi gösterdiği sempozyumda önce selamlama konuşmaları yapıldı.

Bölgenin önemli kanaat önderlerinden olan Hasan Hüseyin Dede konuşmasında, "Atatürk Hatay'a geldiğinde bir ay bizim evimizde kaldı. Yayladağ'dan Erzin'e, Samandağ'a kadar babamla beraber Hatay'ı gezdi ve vatandaşlardan onay aldı. Bugün ‘Atatürk vatandır, Atatürk millettir’ diyen Prof. Dr. Haydar Baş hocamız, Atatürk'ün kim olduğunu herkese öğrenmektedir" ifadelerini kullandı.  Görevdeyken ABD’den çuvalın intikamını alarak tarihe geçen Emekli Kurmay Albay Aziz Ergen de selamlama konuşması yapan isimler arasındaydı.

Emekli Kurmay Albay Ergen’in gözünden “Hoş geldin Atatürk”

Prof. Dr. Haydar Baş'ın Hoş Geldin Atatürk kitabıyla bu ülkeye kumpas kuranlarının oyunlarının bozulduğunu ifade eden Aziz Ergen şunları söyledi: "Atatürk'ün asker kişiliği hep anlatıldı ama manevi kişiliği eksik kaldı. Biz Atatürk'ün bu yönünü Hoş Geldin Atatürk kitabından öğrendik. Bu kitap değerlerimiz ile devrimlerimizi buluşturan bir kitaptır. Bu ülkede devrimlerle değerleri hep çatıştırdılar ama sayın hocamız bunları buluşturdu. Bu kitabı yeni bitirdim, inanılmaz bir kitap. Ben keşke demeyi sevmem çünkü ben bir kurmay subayım, mesleğimde güzel dereceler yaptım. Ama bu kitabı okuyunca keşke dedim; Sayın Hocam bu kitabı daha önceden yazmış olsaydı belki bu ülkenin üzerinde karanlık projeler uygulanmasına müsaade edilmeyecekti. Bir kardeşiniz olarak söylüyorum; çeşitli kumpas davalarına konu edildik, mağdur olduk... En sonunda da bu ülkede 15 Temmuz oldu. İşte bu kitap olsaydı o keşkeleri demeyecektik ve o kumpas davaları bizim üzerimize uygulanamayacaktı. Onun için bu kitap önemli. Ben bu bakımdan değerli hocamıza çok çok teşekkür ediyorum. Bu kitabı ikinci Nutuk olarak değerlendiriyorum. Biz jandarma subayıyız. Anadolu'da köylere, mezralara gittik. Oralarda Haydar Baş hocanın resimlerinin olduğu otobüsleri gördük. Türk askerinin önünde Haydar Baş'ın resminin olduğu otobüsler hiçbir şeyden korkmadan gidiyordu. Bu gerçekten onur duyulacak, şeref duyulacak bir durum. Ben bu bakımdan değerli hocamıza bizlere ışık tuttuğu için, bundan sonra bu coğrafya üzerinde uygulanacak projelere engel olacağı için teşekkür ediyorum."

Haydar hoca çağa damgasını vurdu’

Hatay'daki Atatürk Vatandır Sempozyumunun kapanış konuşmasını Gaziantep Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu yaptı.

"Kayıkçı kavgası yapan şu anki parti liderleriyle Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ı aynı kefeye koymayın" diyen Eyercioğlu şöyle devam etti: "Niçin? Herhangi bir günlük olayda parti liderleri çıkıp birbirine cevap verdiğinde gönlümüze göre konuşanın yanında oluyoruz, hatta bazen biz onlardan çok daha güzel cümleler kuruyoruz. Bazen Haydar hoca bu konuda neden bir şey söylemedi diye eleştirilerde de bulunuyoruz. Bazen o kadar ileriye gidiyorlar ki... Haydar hoca Ehl-i Beyt'i anlatıyor, ‘ben Ehl-i Beyt taraftarıyım’ diyenler neredeyse harici çizgisinde Haydar Baş'ı eleştiriyor. Atatürk'ü anlatıyor, ‘ben Atatürkçüyüm’ diyenler bir de bakıyoruz ki, AB taraftarı olmuş Haydar hocayı eleştiriyor. Arkadaşlar, Haydar hoca günlük olaylarla hareket eden bir insan değil. O 1990’larda İcmal ile yola çıktığında 'insan neyi arıyor' diye sormuştu ve cevabını yazmıştı. Ondan sonra bütün Türkiye'yi dolaştı ve ‘milli birlik ve beraberliğin temel unsurları nelerdir ve birliğe mani olan haller nelerdir’ dedi ve bütün Türkiye'ye bunu anlattı, eserlerinde bunu yazdı. Ondan sonra Ehl-i Beyt külliyatını yazdı ve ümmetin birlik adresinin nerede olması gerektiğini gösterdi. Sonra da Hoş Geldin Atatürk eserini kaleme aldı ve milletin birlik adresinin nerede olması gerektiğini gösterdi. Yani Haydar hoca bir şaheser ortaya koyuyor. O günlük olaylarla yürümüyor ama günlük olayların tamamına çözümler sunuyor. O bize hep ‘davanın avukatı değil, sahibi olun’ der. Davanın avukatı değil de sahibi olursanız geceniz de gündüzünüz de onunla beraber olur. Onun için Haydar hoca davanın avukatı değil davanın sahibidir, mimarıdır.  Bu sebeple lütfen diğer parti liderleriyle Haydar hocayı karşılaştırmayınız. Onlar işin avukatlığını yapar, Haydar hoca bu mübarek davanın mimarlığını yapar; Ehl-i Beyt'i, Atatürk'ü önümüze koyar, bu millete, insanlığa çıkış yolunu gösterir. Karnınızı mı doyurmak istiyorsunuz, Milli Ekonomi Modeli'ni getirir ve kapitalizmin katı kurallarından kurtuluşun formülünü sunar, sosyal devleti getirir insanca yaşamanın yolunu gösterir. Onun için gözümüzü de kapatsak, kulağımızı da kapatsak Haydar hoca çağa damgasını vuran bir şaheser ortaya koymuştur."

(Kilis Postası Haber Merkezi)