İskilip Dolmaları Mehmetçiğe Yollandı

İskilip halkının maddi ve manevi destekleri ile gerçekleştirilen organizasyon ile hazırlanan 10 bin paket İskilip Dolması yemeği ve un helvaları Mehmetçiğe yollandı.

Çorum’un İskilip Belediyesi tarafından organize edilen ve İskilip halkının tamamının ortak katkısı ile gerçekleştirilen etkinlik ile 41 bakır kazanda dün akşamdan beri pişirilen İskilip Dolması yemekleri paketlenerek, Zeytin Dalı Harekatına katılan Mehmetçiklere ikram edilmek üzere yola çıktı.     

Sefer Yemeği Askere Yollandı

İskilip’ten gelen ustalar tarafından gece boyunca odun ateşinde 41 bakır kazanda pişirilen yemekler, sabah saatlerinde paketlenmeye başlandı. Pilav ve etin aynı kazanda birbirine değmeden pişirildiği bu özel yemek, İskilip’ten gelen vatandaşların da üstün gayret ve yardımları tek tek paketlendi.

Yaşlı-genç İskilipli vatandaşların büyük bir heyecan ve mutlulukla çalıştıkları gözlenen organizasyon çerçevesinde Mehmetçiğe gönderilmek üzere 10 bin paket İskilip Dolması yemeği ve un helvası hazırlandı.

Hazırlanan yemekler yetkililere teslim edilirken, paketlerin yüklenmesi esnasında İskilipli vatandaşların yemekleri teslim almaya gelen askerlerin çalışmasına izin vermedikleri dikkatlerden kaçmadı.


Bu yemek İskilip halkının emekleri ile hazırlandı

Mehmetçik için İskilip’ten birçok kişinin ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin Kilis’e geldiği gözlenirken, İskilip Şeyh Köyü Muhtarı Halil Bodur bu yemeğin masraflarına tüm İskilip halkının bir şekilde ortak olduğunu dile getirdi. Muhtar Halil Bodur, İskilip Dolması yemeğinin yörede bir düğün yemeği olduğunu dile getirerek, “Bir Osmanlı Sefer Yemeği de olan İskilip Dolması maliyetli bir yemektir. Her bakır kazanda 25 kilogram et ve 20 kilogram özel akçeltik pirincinden pilav pişer. Bu iş için İskilip halkından, köylülerinden yardımlar toplandı. Kimi tereyağı verdi, kimi koyun, kimi buzağısını, hatta hiçbir şeyi olmayıp kulağındaki altın küpesini veren hanım ablalarımız oldu. Bu yüzden bu yemekte İskilip halkının ortak emeği vardır” diye konuştu.    

(Kilis Postası Haber Merkezi)