Kilis'in Son Bakırcı Ustaları

Kilis'te bakırcılık unutulmaya başlarken, bu mesleği sürdüren ustalar da bir hayli azalmış durumda!

Kilis'in en eski el sanatlarından ve mesleklerinden biri olan bakırcılık günümüzde yok olmaya yüz tutan meslekler arasındaki yerini alırken, çok fazla el emeği isteyen bakırcılık mesleğini sürdürenlerin sayısı her geçen gün azalıyor.

Kilis'te yarım asırdan fazladan beri bakırcılık işiyle uğraşan Rıfat Sarıfakıoğulları, kentte bu işi yapan 3 kişinin kaldığını üzülerek belirtiyor.

Bakırcılık mesleğini yıllardır beraber Necip Paltacı Ustayla yaşatmaya çalıştıklarını dile getiren Sarıfakıoğulları, “Necip Usta geçtiğimiz ay vefat etti. İş yerinde tek ben kaldım eskisi gibi bakır kalay işi yok. Bakırı kalaylamak uğraş ve sabır isteyen bir iştir. Bakırcılık ve kalaycılık Osmanlı'dan kalma bir meslek, artık mesleğin son zamanlarını yaşıyoruz. Kilis'te bakırcılıkla uğraşan insanlar belirli yaşa gelmiş insanlardır. Bu ilerleyen zamanlarda Kilis'te bakırcılığın tarihe karışması demektir” diye konuşuyor. 

Bakır kaplar yemeklere lezzet veriyor

Kilis’te eskiden her evde yemeklerin bakır kaplarda pişirildiğini dile getiren Rıfat Sarıfakıoğulları şunları söyledi:"Önceleri herkesin evinde yemek kapları bakırdı ve her zaman kalaylatmaya gelirlerdi. Çelik ve daha modern kapların çıkmasıyla bakırlar bir kenara bırakıldı. Tencerelerde pişirilen yemekler, bakır kapta pişirilen yemeklerle aynı tadı vermiyor.”

Kalay kaç lira?

Bir bakır tepsi veya kazanı yaklaşık 10 TL’ye kalayladığını dile getiren Bakırcı Ustası Sarıfakıoğulları, her şeye rağmen hala eski kalaylı kazanlardan yemek yiyenlerin olduğunu söylüyor.

Kilis'te 1960-1970’li yıllarda 60-70 bakırcı ve kalaycı bulunurken, bugün bu işi yapanların 4-5 kişi kaldığına da vurgu yaptı.

Kilis’te Kalaycılık ve Bakırcılık Mesleğini sürdüren Rıfat Sarıfakıoğulları , Mehmet Ali Datoğlu ve Mehmet Datoğlu’na teşekkür ediyoruz. İnşaallah bu meslek yok olup gitmez

Haber ve Fotoğraf:Orhan Alpaslan Mestanoğlu

(Kilis Postası Haber Merkezi)