Kilis'in Tarih Kokan Sokakları

Orijinal mimariye sahip evlerin yer aldığı Kilis sokaklarında tarihi evlere belki de asırlık tahta ev kapılarına rastlarsınız. Eski Kilis evlerinin çoğunda 'Curun' ve de bazılarında ise 'Süs Havuzu' yer alması önemli ayrıntılardır.

Dar sokaklarda yer alan eski Kilis evlerinin hemen hemen hepsinde birer su kuyusu ve de bazılarında süs havuzu (ki genellikle varlıklı ailelerin evlerinde bulunur) yer aldığı dikkat çeker. Eski tarihlerde Kilislilerin ticaret noktasında Halep şehrine sık sık ziyaretlerinde aldıkları süs eşyalarını da bu evlerde halen görebilmeniz mümkün oluyor. Yani Kilis, tarihi açıdan birçok medeniyetin işaretlerini bünyesinde barındırmasına karşın, hak ettiği değeri bugüne kadar görememiş bir şehir!

Havuzlarda süs balıkları yüzermiş

Varlıklı ailelerin evlerinde bulunan irili ufaklı süs havuzları, Kilis’te bir zamanlar sosyal yaşamın merkezinin evlerin bahçeleri olduğunu bize ispatlarken, bu havuzlarda çeşitli türlerde balıkların bulunduğu da eski insanımızın hatıralarında yer alıyor.

Mevsimlere göre mimari

Kilis’in evlerinin bir başka özelliği de mevsimlere göre dizayn edilmiş bir mimariye sahip olmasıdır. Yaz ayları bir hayli sıcak geçen Kilis’te, evlerin yazlık ve kışlık bölümleri bulunur. Hatta bazı evlerde iki yarı mutfak bulunur ki, bunlardan biri kışın biri de yazın kullanılır. Kısaca Kilis’in tarihi evlerinde yaşamsal açıdan her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğünü görüyoruz ki, günümüzün modern apartman dairelerinin bile bu açıdan Kilis evleri ile kıyaslanması mümkün görünmüyor.

(Kilis Postası Haber Merkezi)