Kilis Karası Kilis İçin Marka Olmalı

Kilis'in bağlarında yetişen Horoz Karası üzümün doğal olarak güneşte kurutulması ile elde edilen 'Kilis Karası' üzümün ticari değeri her geçen gün artarken, bu gelişimin yerli üreticiye ve Kilis ekonomisine istenilen oranda yansımadığı görülüyor.

Üzüm ve zeytin üreticiliği noktasında Türkiye’de marka olabilecek kadar büyük bir potansiyele sahip Kilis’in, eskiden beri süre gelen bazı aksaklık ve eksiklikler nedeniyle hak ettiği noktaya bir türlü ulaşamadığı herkes tarafından biliniyor.  

Kilis Karası şehir ekonomisine kazandırılmalı

Kilis ve ilçelerinde yetişen Kilis Karası üzüm bol ve kaliteli olmasına karşın, elde edilen kuru üzümün bir marka şeklinde Türkiye pazarına satışı ve dünya ülkelerine ihracatı ne yazık ki mümkün olmuyor. Tüccarlar aracılığı ile Türkiye pazarına giden siyah kuru üzümün büyük marketlerde satışa sunulurken, “Kilis Karası” olarak adlandırılması, Kilis Karası’nın gerçekten bir marka değerine sahip olduğunu gösteriyor. Bu alanda söz sahibi olan yetkili kişilerin, “Kilis Karası”nı bir an önce üzüm üreticisi ve Kilis adına kazanması ve Kilis Karası’nın sadece adıyla kalmaması için gerekli girişimleri yapması gerekiyor.

Kilis Karası Üzümün Faydalar:

A-B1-B2 ve C vitamini ile birlikte kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir ve sodyum bulunur.

Kan yenileyici ve arttırıcı özelliği bulunuyor.

Hücre yenilenmesini arttırır, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Kara üzüm, vücuttaki yağların erimesi için yardımcı olur.

Cildin taze ve temiz bir görünüm almasında etkilidir.

İçinde bulunan mineraller halsizliği, kansızlığı, ishali ve zayıflığı tedavi eder.

Kabuk ve çekirdekleri ile birlikte tüketilmesi tavsiye edilir. 

(Kilis Postası Haber Merkezi)