Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı Kapatılmayacak

Kilis Ticaret ve Sanayi Odasında Kilisli işadamları ve esnafları ile bir toplantı yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Öncüpınar Sınır Kapısının kapatılmasının söz konusu olmadığını dile getirdi.

Bir dizi temas ve incelemelerde bulunmak üzere Kilis'e gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, KİTSO'da Kilisli işadamları, esnaf oda başkanları ve esnafların katıldığı bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda söz alan KİTSO Başkanı M. Erdal Öndeş, Kilis'in DEAŞ saldırıları ile başlayan ekonomik problemlerinin halen devam ettiğini dile getirerek, şehrin ekonomik sorunlarını dile getirdi. Kilis Valisi Mehmet Tekinarslan da toplantıda kısa bir konuşma yaptı.

Öncüpınar kapatılmayacak

Toplantıda konuşan Bakan Tüfenkci, Suriye'de yaşananların Kilis'e olumsuz etkilerinin olduğunu ifade ederek, "Kilis'e pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Öncüpınar Sınır Kapısının kapatılması söz konusu değildir. Çobanbey Sınır Kapısını açacak, Kilis Öncüpınar Sınır Kapısını da daha modern bir hale getireceğiz. Kilis Öncüpınar Sınır Kapısını, bölgeye ve Kilis'e yakışır bir hale dönüştüreceğiz" dedi.

Kilis'e Gümrük Müdürlüğü İçin Çalışma Yapacağız

Kilis'e Gümrük Müdürlüğü kurulması konusuna da açıklık getiren Bakan Tüfenkci, "Kilis'e Gümrük Müdürlüğü kurulması için çalışma yapalım. Kilis kriterlere yaklaşsa bile bir Gümrük Müdürlüğünü kurarız" diye konuştu.

Kilis'te 2017 yılsonu itibariyle sona erecek olan Mücbir Sebep Hali ile ilgili Maliye Bakanı ile görüşeceğini vurgulayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kilis özelinde sınır ticaretinin gelişmesi ve çeşitlenmesi için Kilisli esnaflarında içinde olacakları projeler hazırlayacaklarını vurguladı.

(Kilis Postası Haber Merkezi)