Kilis Organik Zeytin Üreticileri Birliği Olağan Genel Kurulu Toplantısı

Kilis İli Organik Zeytin Üreticileri Birliği Olağan Genel Kurulu toplantısı, Kocabeyli Köyü Entegre Zeytinyağı Üretim Tesislerinde gerçekleştirildi.

Kilis Organik Zeytin Üreticileri Birliği Olağan Genel Kurulu Toplantısına, 7 Aralık Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr.Nazım Şekeroğlu, Kilis Organik Zeytin Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Polat, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ebru Sakar, Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bekir Bülent Arpaç ve Bankacı Aynur Yaşar ve çok sayıda birlik üyesi çiftçi katıldı.

Zeytinin Anavatanı Güneydoğu

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ebru Sakar, zeytinin anavatanının Güneydoğu Bölgesi olduğunu belirterek, Güneydoğu zeytini ve zeytinyağının tanıtımını, zeytin yetiştiriciliğinin inceliklerini ve zeytin fidanıyla ilgili üniversitelerinin yaptığı çalışmaları anlattı. Amaçlarının fidan üretimini arttırmak olduğunu dile getiren Sakar, “Kolayca köklenen ancak bölgeye uyum sağlamayan çeşitlerin bölgeye girişini engellemek, çiftçimizin kendi fidanını üretmesi, yeni bahçeler tesis etmesini, arı fidanlarla daha kaliteli ve verimli ürün almasını sağlamak için çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu.

Kilis Yağlık bölgenin en önemli zeytin çeşidi

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazım ŞEKEROĞLU ise, Kilis'in tarımsal potansiyeli yüksek bir şehir olduğunu vurgulayarak, “Marka değeri olan ürünlerimiz bulunuyor. Kilis yağlık, bölgenin en önemli yağlık zeytin çeşididir. Bu tür doğal ortamda yetiştirildiği için, renk, koku ve asidi normlara uygun iken, içerdiği minareler bakımından da üstün vasıflar taşıyor.

Kilis Organik Zeytin Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Polat da, birliğin yaptığı çalışmaları hakkında bilgi vererek, toplantıya katılan iştirakçilere teşekkürlerini sundu.

(Kilis Postası Haber Merkezi)