Kilis'te 7 Aralık Konseri

Kilis'in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında, Ankara Kilisliler Yardımlaşma Derneği Türk Sanat Müziği Korosu tarafından muhteşem bir konser verildi.

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Konferans Salonundaki program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Arap yağmacılara karşı Kilis’i bekliyoruz

Daha sonra kürsüye gelen Ankara Kilisliler Yardımlaşma Derneği Başkanı Yahya Efe, Mustafa Kemal Atatürk’ün Kilis’e geliş öyküsünü kısaca anlatarak, “Mustafa Kemal araçla Kilis’e doğru gelirken yolda Saraç Mehmet Çavuş ve arkadaşları tarafından karşılanıyor. Atatürk kendisini, “Ben Mustafa Kemalim” diye tanıttığında hemen tekmil verip selama duruyorlar. Atatürk, Saraç Mehmet Çavuş ve arkadaşlarına niçin burada olduklarını sorduğunda, “Paşam, Arap yağmacılara karşı Kilis’i bekliyoruz” diyorlar ve Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk işte o anda unutulmaz sözünü söylüyor: “İlk ayak bastığım Türk şehrindeki bu uyanıklığa cidden hayran kaldım ve bir daha iman ettim ki, bu millet asla ölmeyecektir. Var olun aziz Kilisliler." Kilis'i anlatmak çok zor! Bu, destan yazmak gibi bir şey. Bugün burada olmaktan çok mutluyuz” diye konuştu.

Türk Sanat Müziği Ziyafeti

Daha sonra Şef Ertuğrul Sevindik yönetiminde sahne alan TSM Korosu, konserine Kilis’in yetiştirdiği Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça’nın “Artık Bu Solan Bahçede Bülbüllere Yer Yok” isimli eseri ile başladı. 7 Aralık Kilis’in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıldönümü nedeniyle düzenlenen konserde, birbirinden seçkin Türk Sanat Müziği eserleri seslendirilirken, geceye katılan davetliler keyifli saatler geçirdiler.

Yavaşça’nın 654 adet bestesi var

Konserde zaman zaman kürsüye gelen Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça’nın eşi Ayten Yavaşça, Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça’nın rahatsız olmasına karşın kendisini bu konsere katılmak için teşvik ettiğini dile getirerek, Prof. Dr. Yavaşça’nın toplam 654 bestesi bulunduğunu vurguladı. Ayten Yavaşça, eşinin bazı şarkıları seslendirilmeden önce kürsüye çıkarak, şarkıların hikayelerini de anlatmayı ihmal etmedi.

(Kilis Postası Haber Merkezi)