Kilis'te Hava Kirliliği Tırmanıyor

Temiz havası ile ün salmış bir şehir olan Kilis'i soğuk kış aylarında bir manto gibi kaplayan duman bulutu, şehirde hava kirliliğinin giderek arttığını gözler önüne seriyor.

Hava sıcaklıklarının 10-15 °C gibi mevsim normalleri üzerinde seyretmesine karşın, Kilis’te katı yakıtların sebep olduğu hava kirliliği seviyesinin yükseldiği dikkat çekiyor. Özellikle sabah saatlerinde şehrin hakim tepelerinden, kirli havanın Kilis’in genelini kapladığı görülüyor.

Bazı bölgelerde nefes almak bile zor    

Vatandaşlar şehirde bir hayli nüfusa sahip Suriyelilerin ne bulursa yaktıklarını ifade ederek, özellikle akşam saatlerinde sokak aralarında soba dumanı nedeniyle nefes almanın bile çok zor olduğunu dile getiriyorlar.

Dağıtılan Kömürlerin Kalitesi?

Doğal gazın kullanıma açıldığı ancak halen yeterince yaygınlaşmadığı Kilis’te, vatandaşlara ve Suriyeli ailelere dağıtılan kömürlerin de kalitesinin hava kirliliğini ne derece etkilediği merak konusu olmaya devam ediyor. Akşam saatlerinde başlayan kirli hava yoğunluğunun günlük yaşamı olumsuz etkilediği Kilis’te, havaların iyice soğuması halinde bu kirlilik oranının daha artmasından endişe ediliyor.

(Kilis Postası Haber Merkezi)