Kilis'te Katı' (Kağıt Oymacılığı) Kursu Açıldı

Kilis Halk Eğitim Merkezinde Katı' Sanatçısı Sinan Kanmaz tarafından açılan Katı' (Kağıt Oymacılığı) Kursu meraklılarını bekliyor.

Kökenleri oldukça eskiye dayanan Geleneksel Osmanlı Tezhip sanatları içerisinde önemli bir yer edinmiş olan Katı’ Sanatı, bir kağıt veya deri üzerindeki yazıyı, motifi veya şekli oyup çıkartarak bir başka kağıt ya da deriye yapıştırmak suretiyle gerçekleştirilen bir süsleme sanatı olarak tanımlanıyor.

Başvurular başladı

Katı’ Sanatçısı Sinan Kanmaz tarafından verilecek olan kurslara başvurular bugün itibariyle başlarken, kursa katılmak isteyecek olan kursiyerlerin şahsen Kilis Halk Eğitim Merkezine başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Sinan Kanmaz Kimdir?

Kilis 1973 doğumlu olan Sinan Kanmaz, İşletme Bölümü mezunudur. 2003 yılından bu yana Katı’ sanatıyla uğraşan Sinan Kanmaz, ilk kişisel sergisini 2013 yılında Kilis 7 Aralık Üniversitesinde açtı. Sanatçı, aynı yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen 17’nci Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Yarışması’na da katıldı. Katı’ Sanatçısı Sinan Kanmaz’ın Gaziantep Sanko Sanat Galerisinde 2017 yılında açtığı 2. kişisel sergisi sanatseverler tarafından bir hayli ilgi görmüştü. Sinan Kanmaz, evli ve bir çocuk babasıdır.

(Kilis Postası Haber Merkezi)