Kilis'te Kışın Bunlar Yenir!

Kilis halkının eskiden beri sağlıklı ve doğal yiyecek tüketimi noktasında en organik alışkanlıklara sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Çoğunluğu ev yapımı olan ve doğal yollarla kurutulan üzüm, incir gibi insanın kış aylarında tatlı ihtiyacını karşılayan doğal ürünler, ceviz, badem ve fıstık gibi yine Kilis’te yetişen kuruyemişlerle birlikte tüketilir.

Kilisliler doğal ürünler tüketiyor

Kilis kuru üzüm alanında Türkiye’nin en kaliteli ve en lezzetli ürünlerinin yetiştirildiği bir şehir olarak dikkat çekerken,  horoz karası üzümün kurusu da tazesi kadar bol tüketiliyor. Özellikle son yıllarda Kilis’te siyah üzüm üretiminin ve kalitesinin arttığı da gözleniyor. Hemen hemen birçok ailenin üzüm bağının olması, bu tür yiyeceklerin temini noktasında da halkın sıkıntı yaşamamasına neden oluyor.

Uzun kış gecelerinde sağlıklı atıştırmalıklar

Üzüm sucuğu, bastık, kuru incir, kuru üzüm, ceviz, badem Kilis’te eskiden beri uzun kış akşamlarında tüketile gelmiş yiyecekler olarak dikkat çekerken, günümüzde bu tür yiyeceklerin Kilis’in tanıtımı açısından da büyük değer taşıdığı görülüyor.

Sıcak yaz mevsiminde kurutulan ve soğuk kış günlerinde tüketilen bu doğal yiyeceklerin, insan sağlığında da büyük katkıları olduğunu uzmanlar tarafından sürekli ifade ediliyor.

(Kilis Postası Haber Merkezi)