Kilis'te Külek Yapımı Tam Gaz!

Kilis'te pekmez imalathaneleri sezona başlarken, katı pekmezin muhafaza edilip satışa sunulduğu tahta külekler de ustaların ellerinde şekil kazanmaya devam ediyor.

Kurutulan üzümlerin çeşitli işlemlerden geçirilmesi ile elde edilen katı pekmez, Kilis yöresine özgün doğal bir tatlı çeşidi olarak tüm Türkiye’ye pazarlanıyor. Özellikle kış aylarında kahvaltı sofralarının vazgeçilmez tadı olan pekmez, başta kansızlık olmak üzere insan sağlığı açısından birçok faydaları bulunuyor.

Ancak Kilis’in Katı Pekmezi ne plastik ne de cam kaplar içine konuluyor. İşte bu doğal ürün yine doğal olan bir kapta muhafaza edilip, pazarlanıyor. O da külektir ki,  Kilisli ustaların ellerinde neredeyse bir asırdır şekil kazanıyor.

Külek Yapımı

Söğüt, çam ve kavak ağaçlarından elde edilen kütükler, önce uygun boyutlarda kesilip hazırlanır. Önce suya batırılan bu tahta parçaları güneşe konularak kurutulur. Makinaların yardımı ile kalaslara dairesel bir şekil verilir. Bu işlem yapılmadan önce tahta, ateşte iyice ısıtılır. Daha sonra birçok işlemden geçen bu tahta parçaları ustaların elinde külek şeklini alır.

(Kilis Postası Haber Merkezi)