Kilis'te Mera Açılışı Yapıldı

Kilis'in Polateli ilçesine bağlı Eğlen köyünde mera açılışı düzenlenen törenle yapıldı.

Mera açılış törenine Kilis Valisi İsmail Çataklı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Çayır Mera ve Yem Bitkileri Daire Başkan Vekili Türkay Karaca, Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, Kilis Milletvekilleri Reşit Polat ve Mustafa Hilmi Dülger, Polateli Kaymakamı Bayram Türker, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Songül Kadıoğlu, Polateli Belediye Başkanı Hakkı Çelik, Elbeyli Belediye Başkanı Süleyman Şimşek ile vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende bir konuşma yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Çayır Mera ve Yem Bitkileri Daire Başkan Vekili Türkay Karaca Türkiye’de 14.6 milyon hektar mera alanı bulunduğunu vurgulayarak, "Bu mera alanlarının yaklaşık 11 milyon hektarın tespiti yapılmış ve mera olduğu kesinleştirilmiştir. 6 milyon hektara yakın bir alanda ise çalışmalar tamamlanmış, 4 milyonluk bir alanda hayvancılık sektörümüzün kaba yem ihtiyacını karşılamak amacıyla köylerimize tasvipleri yapılmıştır” diye konuştu.

Yapılan konuşmalarının ardından sergilenen halk oyunları gösterisi davetliler tarafından ilgiyle izlendi. Daha sonra Eğlen Köyünde ahırlarda bulunan koyun ve keçiler, çobanların refakatinde meraya otlatmaya çıkarıldı.

(Kilis Postası Haber Merkezi)