Kilis'te Organ Bağışı Haftası Etkinlikleri

3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası nedeniyle Kilis Devlet Hastanesinde sağlık personelleri tarafından çeşitli çalışmalar yapılıyor.

Türkiye’de her yıl 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası münasebetiyle, Kilis Kamu Hastaneleri Birliği tarafından çeşitli etkinlikler ve tanıtımlar yapılıyor. Bu amaçla Kilis Devlet Hastanesinde kurulan stantta organ ve doku bağışı noktasında bilgilendirilmeler yapılırken, vatandaşlara konu ile ilgili broşürler dağıtılıyor.

Organ Bağışının önemi

Yasal desteğe sahip olmasına rağmen organ ve doku nakli hizmetlerinin geliştirilmesinde en önemli husus organ ve doku bağışının temini, bu bağışın artırılması için kamuoyunda bu konudaki bilgi eksikliğinin giderilmesi, organ bağışı bilincinin geliştirilmesi ve halkın organ ve doku bağışı konusunda teşvik edilmesi gereklidir.

Türkiye’de bağış oranı düşük

Türkiye’de organ bağışı ve nakli sayılarının yetersizliği son dönem organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Hastaların yaşam süresi ve kalitesinde, ülke ekonomisi ve iş gücünde ağır kayıplara yol açan söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sorun olarak gündemdeki yerini korumakta olup, yapılan bu tür çalışmalar ile organ bağışı ve nakli sayılarının artırılması hedefleniyor.

(Kilis Postası Haber Merkezi)