Kilis'te Pazar Günü Yoğunluğu

Kilis Cumhuriyet Caddesi, Pazar günleri diğer günlerden daha yoğun bir insan kalabalığını ağırlıyor.

Suriyelilerin kente yerleşmesi ile birlikte sessiz, sakin bir Anadolu Şehri olma kimliğini çoktan yitiren Kilis’te, hafta sonları Cumhuriyet Caddesi günü birlik tatilcilerin şehre ilgisinin artması neticesinde yoğun saatler yaşıyor. Özellikle Pazar günleri bu yoğunluğun dikkat çekici boyutlara ulaştığı günlerden biri olarak göze çarparken, artık cadde esnafı Pazar günü olmasına karşın işyerlerini bir tatil günü için erken denilebilecek saatlerde açıyorlar.

Baharatçılar ve çeyizciler ilgi odağı!      

Günü birlik ziyaretler için Kilis’i tercih eden yerli turistlerin sayısının son aylarda artış gösterdiği dikkatlerden kaçmazken, çevre illerden Kilis’e gelen ziyaretçilerin en çok baharatçı ve çeyizci dükkanlarında vakit geçirdikleri ve pasajları gezdikleri gözleniyor. Turist yoğunluğu açısından halen yetersiz bir noktada olan Kilis’te Pazar günleri yaşanan bu durum, pozitif bir gelişme olarak görünse de, Kilisli esnaflar bir günlük iş yoğunluğunun kazanç açısından yetersiz olduğunu vurguluyorlar.   

Şehir ekonomisi turizm ile canlanır mı? 

Genel olarak Kilis ekonomisinin zor günler geçirmeye devam ettiği şu günlerde, Kilis’in turizm kapasitesinin arttırılması noktasında somut adımlar atılmadığı görülüyor. Tarıma ve sınır ticaretine dayalı bir ekonomiye sahip Kilis’in, turizm gibi bir alanda diğer şehirlerle yarışabilmesi için birçok atılım yapması gerektiği gerçeği ile karşı karşıya kalınıyor.

Özellikle son yıllarda çok ciddi bir değere sahip Kilis Zeytini ve Kilis Zeytinyağı alanında ortaya koyulan projeler Kilis’e katkı sağlarken, şehrin tarihi ve turistik potansiyelinin ortaya çıkarılması daha profesyonel projelere ihtiyaç duyuyor.  

(Kilis Postası Haber Merkezi)