Kilis'te Peynir ve Tereyağı Bollaştı

Havaya cemrelerin düşmesi ile birlikte soğuk kış aylarında göremediğimiz köy peynirleri ve tereyağları tezgahlarda yerini almaya başladı.

Kilis’te halkın en fazla tükettiği gıda ürünlerinin başında yer alan peynir, yoğurt ve tereyağı gibi ürünlerde üretimin son zamanlarda arttığı, özellikle köy ürünleri satan bakkalların önlerinde oluşan yoğunluktan fark ediliyor.

Özellikle peynir çeşitliliğinde bir artışın dikkat çektiği şu günlerde peynir fiyatlarında çok fazla olmasa da birkaç TL’lik düşüşler olduğu gözleniyor. Kalitesine göre fiyatlandırılan peynirlerin kilogramı 12-15 TL arasında satılırken, özellikle tereyağında pek de fiyatların düşüş göstermediği dikkat çekiyor.

Mandıra ürünleri de satışta!

Eskiye oranla daha fazla mandıra üretimi kaymak, peynir ve tereyağı gibi gıda ürünleri makul fiyatları ile halkın ilgisini çekse de, halkın doğal köy üretimi olan peynir ve yoğurtları tercih ettikleri görülüyor.

Son bir yılda süt ve süt ürünlerin de artan fiyatlar nedeniyle alım güçlerinin iyice azaldığını dile getiren vatandaşlar ise, hem kaliteli hem de daha uygun fiyatlı ürünler bulmak için birçok işyerini gezip dolaştıklarını dile getiriyorlar.

(Kilis Postası Haber Merkezi)