Kilis'te SGK ve Vergi Borçları Ertelendi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Çankaya Köşkü'nde yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Kilis ve Hatay ile ilgili ekonomik çözümlere ilişkin bazı açıklamalarda bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım, dün Hatay’dan sonra geldiği Kilis’te, şehrin ekonomik durumunun Bakanlar Kurulunda ele alınacağı dile getirmişti. Bugün akşam saatlerinde sona eren Bakanlar Kurulu Toplantısının ardından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Başbakan Yıldırım’ın Kilis ziyaretine değinerek, Zeytin Dalı Harekatı nedeniyle ortaya çıkan sorunların çözümlerinin değerlendirildiğini ifade etti.

Faizsiz Finans Desteği çalışmaları sürüyor

Bozdağ, Kilis ve Hatay ile ilgili şunları dile getirdi:  "Hatay ve Kilis illerinde faaliyet göstermekte olan tarımsal üreticiler ile esnaf ve sanatkarların hazine faiz destekli kredi ödemelerinin faizsiz olarak bir yıl süre ile ertelenmesine daha önce karar verilmiş ve bu karar Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. Aynı şekilde Kilis ilinin tamamı için 31 Aralık 2017 öncesindeki vergi borçları ve sosyal güvenlik prim borçları 31 Aralık 2018 tarihine kadar ertelenmiştir. Aynı şekilde Hatay ili Hassa, Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı, Yayladağı ve Altınözü ilçelerinde ikamet eden sigortalılar ve işverenlerinin de Ocak içi ayına denk gelen kurum alacaklarının 28 Şubat 2018'e kadar ertelenmesine, hem vergi hem sigorta primlerinin de 6 ay süreyle tamamının ertelenmesine karar verilmiştir. 6 aylık sürenin dolmasından sonra Mücbir Sebep Halinin devam etmesi halinde bunların uzatılma durumu da söz konusu olabilecektir. Buralarda yaşayan vatandaşlarımıza faizsiz finans desteği sağlanması hususunda da çalışmalar yürütülmektedir.”

Kilis’te Telafi Eğitimleri Yapılacak

Kilis ve Hatay'daki yarıyıl tatilinin uzatılması ve eğitim-öğretime dair bir soruyu da şu şekilde cevapladı: "Güvenlik şartları takip edilmektedir. Bu şartlarda bir değişiklik olumsuz anlamda, bu süre gözden geçirilebilir ama bizim tahminlerimize göre olumsuz anlamda bir değişiklik ihtimalini biz zayıf görüyoruz. 12 Şubat'ta Kilis'te ve diğer yerlerdeki öğrencilerimiz eğitimlerine başlayacaktır. Milli Eğitim Bakanlığımız telafi eğitimleri yapacak.”

(Kilis Postası Haber Merkezi)