Kilis'te Susuzluk Korkusu

Kilis'te üzümler kurutuldu, sergi zamanı bitti. Bugünlerde Kilisliler yağmur bekliyorlar. Ancak Kilisli "heç yağmur yok" diyor. Susuzluk Kilis'te had safhada.

Kilis'te üzümler kurutuldu, sergi zamanı bitti. Sırada zeytin toplama var. Kasım da bu da başlayacak. Kilis'te Kasım ayı zeytin ayı olarak bilinir. Aralık ayının sonuna kadar da zeytin toplama işi devam eder.

Bugünlerde Kilisliler yağmur bekliyorlar. Ancak Kilisli "heç yağmur yok" diyor. Kulaklar gök gürlemesini; gözler çakacak şimşekleri bekliyor. Susuzluk Kilis'te had safhada. Seve barajı kurumuş durumda. Halk arasında yetkililerin 15 günlük suyumuz kaldı dedikleri konuşuluyor.


Kurutmalık biberlerimiz damda yağmur yerdi

Bu sene yaşananlar mevsim normallerine uymuyor. Ağustos'un 15 inden sonra yağmurun başlaması gerektiğini söyleyen halk, "daha evvel üzüm sergilerimiz yağmur yerdi; kurutma biberlerimiz damda yağmur yerdi" diyorlar.

Bazı vatandaşlar ise, bizim kurutma biberimiz her sene yağmur yerdi; bu sene sergi bitti, biber kurutma işimiz bitti; ancak bir tek yağmur tanesine rastlamadık diyorlar.


Camilerde Yağmur Duası

Yağmurun yağmaması vatandaşı derin derin düşündürüyor. Allah'ın rahmetinden niçin mahrum kaldık diye muhasebe yapıyorlar. Haber merkezime ulaşan bilgilere göre, geçtiğimiz Cuma günü camilerde yağmur duası da yapıldı.