Kilis'te Zeytin Üreticisi Hasat Öncesi Yağmur Bekliyor

Kilis'in önde gelen zeytin üreticilerinden Şerif Mercimek,  'Zeytinin bu sene var yılı olması gerekirken, havaların kurak gitmesi ve çiçek açımındaki aşırı soğuklar zeytin üretimini olumsuz etkiledi' dedi.

Şerif Mercimek yaptığı açıklamada, ‘Türkiye’nin en önemli zeytin üretim merkezlerinden biri olan Kilis’te,  bu yıl zeytin rekoltesinin düşük olduğuna dikkat çekerek, “Geçtiğimiz yıl bölgemizde zeytinin yok yılıydı, bu yıl da var yılı olacaktı. Ne yazık ki  bu yıl etkili olan aşırı soğuklar ve geçen yıllardaki kuraklığın etkisi, bölgedeki zeytin ağaçlarına zarar vermiştir. Zeytin üreticisi perişan olmuştur. Zeytinde üreticilerimiz hayal kırıklığı yaşamıştır.

Yağmursuzluk zeytinleri olumsuz etkiledi

Bölgemizde yakın zamanda yağmayan yağmur nedeniyle gelişim çağında olan zeytinlerde yanma ve buruşma görülmeye başlandı.  Çünkü bu yıl zeytinde çok fazla rekolte düşüklüğü var. Bunun yanı sıra bölgemize yakın zamanda yağmur da yağmadı. Zeytin sezonu öncesi yağmurun yağmaması nedeniyle zeytinlerde yanma ve buruşma görülmeye başlandı. Şu anda tek isteğimiz zeytinler ağaçlarından silkelenmeye başlamadan önce yağmurun yağmasıdır. Yağmur yağmadığı sürece bizim yüzümüz gülmez. Yağmur yağarsa düşük olan rekolteden edeceğimiz zararın bir bölümünü kapatabiliriz. Çünkü yağmur yağarsa zeytindeki kalite artar. Bu da fiyatlara yansır" dedi.

(Kilis Postası Haber Merkezi)