Kilis Zeytinyağı Günleri

Kilis'in Kocabeyli Köyünde Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ın da katılımı ile Kilis Zeytinyağı Günleri düzenlendi.

Kilis’in Kocabeyli Köyü Kilis Organik Zeytin Üreticileri Birliği tesislerinde yapılan Kilis Zeytinyağı Günleri programına Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Kilis Valisi Dr. Mehmet Tekinarslan, Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, il protokol üyeleri, davetliler, zeytin üreticileri ve vatandaşlar katıldı.

Mezopotamya’nın en güzel zeytinyağı

Programın açılış konuşmasını Kilis Organik Zeytin Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Polat yaptı. Polat, Mezopotamya’nın en güzel zeytinyağını Kilis’te ürettiklerini dile getirerek, “Dağlardan zeytinleri günlük toplayıp günlük sıkım yapıyoruz. Son yıllarda 0,3 asit oranında zeytinyağı elde ediyoruz. Bu konuda bize destek veren, çiftçilerimizi bu alanda eğiten herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Musabeyli – Nurdağı Yolu Projesi Hayata Geçiyor

Programda Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, Kilis Milletvekili Hilmi Dülger, Kilis Valisi Mehmet Tekinarslan konuşma yaparken, Kilis Milletvekili Reşit Polat yaptığı konuşmada Musabeyli-Nurdağı yolu ihalesinin bittiğini ve en kısa sürede çalışmaların başlayacağını dile getirdi.

En kaliteli zeytin Kilis’te üretilecek    

Kilis’in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıldönümü olan 7 Aralık tarihi hatırlatarak konuşmasına başlayan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, “Milli mücadelede şehit düşenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Son günlerde Kilis’in zeytincilik potansiyeli konuşuluyor. Biz devlet olarak zeytinde de Kilis’in yanındayız. Bugün 4 milyon TL’lik bir tesisin açılışını gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin en kaliteli salamuralık zeytini bu tesiste üretilecek. Artık Kilisli zeytin üreticisinin zeytin ucuza gitti diye bir derdi olmayacak” diye konuştu.

Daha sonra Bakan Elvan Kocabeyli Karaçavuş Süngütepe ve Saatli Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Entegre Salamura ve Sabun Tesisi’nin açılışı yaptı. Zeytinyağı üretim tesislerini de gezen Bakan Lütfi Elvan, yoldan geçen araçlardaki vatandaşlara zeytinyağı hediye etti.

(Kilis Postası Haber Merkezi)