Neden Bursa Kestanesi

Kışın her köşe başında mangal kenarlarında müşterinin beğenisine sunulan,sıcak sıcak yenilince herkesin aklına ilk gelen, soba üstünde pişen yegane mutluluktur kestane.

Nedense evde fırında veya ocak üstünde tavada pişen kestaneler dışarıda yediklerimize nazaran daha lezzetli olamıyor, çünkü daha iyi pişmesini sağlayan şey odun ateşi üzerinde yavaşça pişmesidir.


Kestanenin ana vatanı Bursa

Türkiye’de birkaç ilde daha kestane üretimi yapılmaktadır ama Kestanenin ana vatanı Bursa diye bilinir. Bursa da kestane ve kestane şekeri üzerine birçok çalışma yapılmış ve ortaya bir çok çeşit çıkmış.Bu sebepten kestaneyi ön plana koyan Bursa şehri Kestaneyle özdeşleşmiş.

Kestanenin Faydaları;

Uzmanlar, kestanenin sağlık açısından önemli meyvelerden biri olduğunu ve kestanenin ciltteki kırışıklığı giderip yüzdeki gençleşmeyi sağladığını ve ayrıca kestanede bulunan demirin kansızlığı önlediği magnezyum ve fosforun ise kemik metabolizmasında önemli rol oynadığını biliyoruz.

Kestanenin sakinleştirici özelliği de vardır. Stresin giderilmesine yardımcı olur. 

Kestanedeki C vitamini, dişler, kemikler ve kan damarlarındaki matrix oluşumu için gereklidir.

Beyin için faydalıdır çünkü unutkanlığı ve alzheimeiri önler.

Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hücrelerin yaşlanmasını geciktirir.

Kan dolaşımını düzenleyici rolü üstlendiği için varis ve basur hastalığının iyileşmesine yardımcı olan kestane, ayrıca kansızlığa, yorgunluğa iyi gelirken, karaciğer yorgunluğunu giderme ve mideyi kuvvetlendirme etkisiyle dikkat çekiyor.

Kestane şekerinin zihinsel yorgunluğu aldığı gibi, eski çağlarda insanların bala batırarak tatlıya dönüştürdüğü ilk meyve olduğunu söyleniyor.

 

Kestane şekerini Türkiye’ye kim getirdi;

Akdeniz ve Avrupa ülkelerine özgü bir tat olan kestane şekerini Bursa’ya Yugoslavya-Manastır doğumlu  Ali Şakir Tatveren getirmişti. Evde aile halkı ile birlikte kestane şekeri üretimi yapan Tatveren, 1930’da Bursa’da Atatürk Caddesi’nde ilk dükkânını açtı. 1957’de vefatından sonra işleri önce eşi Nedret Tatveren daha sonra çocukları sürdürdü. Tatveren'in kurduğu şirket günümüzde Bursa'da 20 ülke genelinde ise 200 şube sayısına ulaşmıştır.