Oktay Sinanoğlu ve Attila İlhan Anıldı

Türk kültürünün iki yıldızı Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu ve şair ve yazar Attila İlhan Yeni Mesaj Gazetesi tarafından düzenlenen özel programla anıldı.

Programın sonundaki konuşmasında Prof. Dr. Haydar Baş, Atatürk'ü anlattığı Atatürk kitabının da tamamlandığı müjdesini verdi.

Yaklaşık 6.5 saat süren programın sonunda kısa bir teşekkür konuşması yapan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş katılımcılara teşekkür etti. Anma programındaki konuşmasında Mustafa Kemal Atatürk'ü anlattığı Atatürk kitabının da tamamlandığı müjdesini veren Prof. Dr. Haydar Baş, bu kitabı Atatürk'ün 79. vefat yıl dönüm olan 10 Kasım'da düzenlenecek Atatürk programında halka arz edeceklerini söyledi.

‘Herkesin başucu kitabı olacak’

Program konuşmacılarından araştırmacı yazar Selim Kotil ise BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın Atatürk kitabıyla ilgili şunları söyledi: "Genel Başkanım Prof. Dr. Haydar Baş beni çağırdı ve bu kalın kitabı göstererek ‘evladım bitti’ dedi. O büyük insanın hakkında ne büyük iftiralar atılmış, neler yapılmış o insana, bu eseri okuduğunuz zaman hepiniz göreceksiniz. Artık milletin Atatürk'ü ile kucaklaşması, gerçek Atatürk'ü tanıması, devlet millet kardeşliğinin kurulmasını sağlayacak olan Prof. Dr. Haydar Baş'ın kalemi ile Atatürk eseri bitti. Bu eser, 10 Kasım'da Gazi'yi anma programına kitap olarak yetişecek. Hepimizin başucu eseri olacak. Prof. Dr. Haydar Baş'a Türk milleti adına sonsuz kere teşekkür ediyoruz." Attila İlhan'dan Haydar Baş çıkışı Konuşmasında "Rahmetli büyüklerim Attila İlhan ve Oktay Sinanoğlu ile değişik ortamlarda görüşme fırsatım oldu" diyen Selim Kotil şöyle devam etti: "İlhan ile yaptığımız bir görüşmede ifade ettiği iki cümlenin altını çizeceğim. Yayın sırasında evinde sohbet ederken, ‘Prof. Dr. Haydar Baş ulusal duruşun merkezidir’ dedi. Biz şaşırdık, hayranlıkla dinliyoruz. Devamında ben 'Attila abi biz Meltem TV'de, Mesaj TV'de Kur'an öğretiyoruz. Etiler'deki, Bebek'teki, Ataköy'deki insanlar bize dua ediyor ama dindar gördüğümüz, dışarıdan öyle görünen insanlarla da kavga ediyoruz. O zaman güldü ve ‘Saidi Nursi'den bir hikâye anlatarak dışarıdan yardım almayan tek isim Prof. Dr. Haydar Baş'tır. Türkiye'de ulusal duruşun merkezi Haydar Baş'tır" dedi. Türkiye'de ulusalcılık kavramını ilk defa ortaya koyan, tanımlayan isim rahmetli Attila İlhan'dı."

Ulusal hareketin merkezi

Attila İlhan ve Oktay Sinanoğlu'nu anma programının konuşmacılarından biri de her iki isimle de defalarca program yapan Yeni Mesaj gazetesi başyazarı Muharrem Bayraktar'dı. Bayraktar, "Attila İlhan ile iki defa program çektik onda şunu gördüm; kendisi bizi ulusalcı, vatansever, Atatürkçü ve dindar bir ekip gördü. Ve Haydar hocamın Atatürk aşkına, vatan sevdasına o kadar inandı ki koşa koşa bize geldi. Ne zaman bir araya gelsek, 'siz bu ülkenin çimentosusunuz' derdi. Ben şunu da gözlemledim 50-60 yıldan beri belki de Atatürk'ten beri bir arayışı vardı. Aradığı şeyi Mesaj TV'ye gelerek Prof. Dr. Haydar Baş'ın ekranlarında buldu. Kendisi ile yaptığımız görüşmelerde söylediği bir şey vardır, 'Haydar Hoca ulusal hareketin merkezi, kalesi olacak' derdi. Bunu gönülden söylüyordu. Bunu sağı solu, sosyalizmi, Avrupa'yı ABD'yi çok iyi bilen bir yazar ve şair olarak söylüyordu. Ve Allah'a şükür ki bugün onun söylediği sözlerin gerçekleştiğini görüyoruz. Bugün her kesimden insanlar bu hareketi ulusal hareketin merkezi olarak görüyor" dedi. Sinanoğlu'nun Haydar Baş vasiyeti Muharrem Bayraktar Oktay Sinanoğlu içinse, "Kendisinde bir programda Prof. Dr. Haydar Baş'ın projelerini sordum. 'O bir derya biz bir damlayız. Biz derya için ne diyebiliriz' şeklinde cevap verdi” dedi. Bayraktar Sinanoğlu'nun vefatıyla ilgili olarak da şunları söyledi: "Oktay Sinanoğlu ABD'de vefat ettiği zaman eşi Dilek hanım aradı ve “Oktay beyin vasiyetidir. Lütfen beni Haydar hocanın arkadaşları defnetsin” dedi. Aynı şey Attila İlhan için de geçerli. Biz bu vasiyeti yerine getirdik. Orada şunu gördüm maalesef devlet erkânından kimse yoktu. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu devasa bilim adamına böyle davranırsa bugün de bilim adına nohut vesaire ile uğraşırız ama bugün bir delikanlı çıktı ve hem Attila İlhan'a hem de Oktay Sinanoğlu'na babalar gibi sahip çıkıyor."

(Kilis Postası Haber Merkezi)