Suriyeliler Bayram İçin Gidiyorlar

Kurban Bayramı nedeniyle Kilis Öncüpınar Sınır Kapısından Suriyelilerin geçişleri devam ederken, bugüne kadar bayram için randevu alanların sayısı 44 bini aştı.

15 Ağustos itibariyle Suriye’ye geçişlerin başlaması ile Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı üzerinden bayram için ülkelerine giden Suriyelilerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan aşırı yoğunluk nedeniyle bu yıl geçişler, Kilis Valiliği tarafından uygulamaya konulan online randevu sistemi ile gerçekleştiriliyor. Sistem üzerinden randevu alan Suriyeliler, Öncüpınar Sınır Kapısı’nda oluşturulan 5 ayrı kontrol noktasından Suriye’ye alınıyor. Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı’nda kurulan sağlık merkezinde, 0-15 yaş grubundaki Suriyeli çocuklarının eksik olan aşıları sağlık görevlileri tarafından yapıldıktan sonra, ülkelerine geçişlerine izin veriliyor.

Randevu alan Suriyeli sayısı 45 bine dayandı

Bayramlaşma için randevu alan kişi sayısı 44 bin 322'ye ulaşırken, geçtiğimiz iki gün içerisinde Kilis Öncüpınar Sınır Kapısından toplam 1405 Suriyeli ülkesine gitti. 30 Ağustos’a kadar devam edecek geçişler esnasında günde ortalama 3 bin Suriyelinin ülkesine gideceği tahmin ediliyor.

(Kilis Postası Haber Merkezi)