Vize restleşmesine büyük fotoğraftan bakmak

Yenimesaj Gazetesi yazarı Murat Çabas, "Vize restleşmesi" başlığı ile yazdığı makalede "ABD için kalıcı bir müttefik yoktur." ve "Bu tür ülkelerin tasallutu, Osmanlı Devleti'ni tarih sahnesinden silmiştir." diyerek büyük fotoğrafa dikkat çekti. Çabas, "Tek kurtuluş ise Mustafa Kemal Atatürk gibi tam bağımsız bir karaktere sahip olmak, ekonomik, siyasi, askeri, hukuki her sahada milli hamleler ortaya koymaktır." diyerek makalesine devam ediyor. .

Bilindiği üzere; Türkiye ve Amerika arasında uzun zamandır devam eden gerginlik karşılıklı tutuklamalara ve vize restleşmesine kadar vardı. Çabas, bugünkü makalesinde; "Sarraf davası, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı’nın ABD’de tutuklanması, eski bakan Zafer Çağlayan hakkındaki tutuklama kararı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumaları hakkındaki yargılama kararı ve silah satışının yasaklanması, FETÖ elebaşısının iadesinin gerçekleşmemesi, terör örgütü PYD/PKK’ya verilen açıktan destek ve daha niceleri… Peki, nedir asıl mesele? Amerikan tarihinde birçok örneği vardır ki, ABD, bir dönem iyi ilişkiler kurduğu, çıkarları gereği beraber olduğu, desteklediği liderleri, siyasileri yine çıkarları gereği değiştirme, devre dışı bırakma eğiliminde bulunuyor. ABD için kalıcı bir müttefik yoktur. Ortadoğu’da vatan projesi hesabı da açıkça göstermiştir ki, yeri geldiğinde İsrail’i bile devre dışı bırakabilir. ABD’nin müttefikliğine güvenmek, ya da ABD ile müttefik olunduğunda güvende olacağımızı zannetmek, bugüne kadar yaşanılan aldanmışlığa bir yenisini hatta en ağırını getirmekten başka bir işe yaramayacaktır. Bu tür ülkelerin tasallutu, Osmanlı Devleti’ni tarih sahnesinden silmiştir. " diyerek büyük fotoğrafa dikkat çekiyor ve siyasilerimizi büyük tehlike açısından uyarıyor. Tarihi gerçeklere baktığımızda ABD'nin kendi çıkarları için fonksiyonu biten müttefiklerini yine kendi eli ile yok ettiği ile ilgili birçok örnek mevcuttur. 

Çabas, makalesinin sonunda ise, çözüme dikkat çekiyor. "Tek kurtuluş ise Mustafa Kemal Atatürk gibi tam bağımsız bir karaktere sahip olmak, ekonomik, siyasi, askeri, hukuki her sahada milli hamleler ortaya koymaktır. Bugün bunun adı; Milli Ekonomi Modeli’dir, Sosyal Devlet Milli Devlet tezidir ve bütün bu projeleri bizlere kazandıran Prof. Dr. Haydar Baş’tır. Bu gerçeği görmediğimiz müddetçe, kurtulma çabalarımız karşılık bulmayacaktır."