Zeytin Dalı Harekâtı'nda 39. Gün

Suriye'nin Afrin bölgesindeki terör örgütlerine karşı başlatılan Zeytin Dalı Harekatı 39. gününe girerken, Kilis'ten yapılan tank ve top atışları ile terör hedefleri ateş altına alınmaya devam ediliyor.

Son günlerde TSK’ne ait savaş uçakları ve sınırda konuşlu ateş destek vasıtaları ile PKK/PYD/YPG terör örgütlerine ait hedefler vurulurken, bir yandan da sınır hattında askeri hareketlilik sürüyor. Zaman zaman Kilis’ten sınır hattındaki askeri birliklere Fırtına obüs topları ve mühimmat sevkiyatları güvenlik önlemleri altında seyreden askeri konvoylarla yapılıyor.

TSK’dan Açıklama

Türk Silahlı Kuvvetleri bugün yaptığı basın açıklaması ile başarı ile devam eden Zeytin Dalı Harekatı noktasında kamuoyunu bilgilendirdi: “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00’den itibaren “Zeytin Dalı Harekâtı” başlatılmıştır.

Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Toplam 2083 terörist etkisiz hale getirildi

Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.

“Zeytin Dalı Harekâtı” kapsamında, Kara ve Hava operasyonları sonucunda 24 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir.

Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 2083 olmuştur.

Hava harekâtı ve kara ateş destek vasıtaları ile desteklenen kara harekâtı planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir.

(Kilis Postası Haber Merkezi)