Zeytinyağının Kalitesi Nasıl Ölçülür?

Kilis'in önde gelen zeytin üreticilerinden Şerif Mercimek, zeytinyağı tadımının nasıl yapıldığı ve iyi zeytinyağının nasıl anlaşılacağı konularında önemli ipuçları verdi.

Tüketicilerin zeytinyağı alırken dikkatli olmasını isteyen Şerif Mercimek, gerçek yağın basit yöntemlerle test edilebileceğini hatırlatarak, pamuk yağı ve diğer yağlarla karıştırılmış ürünlerin piyasada maliyetin altında satıldığına işaret etti.

Zeytinyağını güvenilir yerlerden alın

Mercimek, bir kilo natürel zeytinyağı üretim maliyetinin yüksek olduğunu ve tüketicilerin bilinen iş yerlerinden satın alması gerektiğini dile getirdi.

Şu anda Kilis’te zeytinyağının kilogram fiyatının asit oranına göre 16 ile 18 TL arasında satıldığını söyleyen Şerif Mercimek, “En önemli kriter meyvemsi ve taze tat da olmasıdır. İyi bir zeytinyağı ağzınızın ön kısmında meyvemsi bir tat bırakmalı ve genzinizi hafifçe yakmalıdır. Ağaçtan toplanmış ve topraktan toplanan zeytinlerin yağı daha yüksek asitte olup, topraksı bir tat verir. Zeytinyağı ne kadar az işlemden geçerse hava ve ısı ile teması daha iyi engellenmiş olup bu yağların nefaseti daha iyi olur.

Tortu oluşması doğaldır kaliteyi etkilemez

Taze yeni sıkılmış zeytinyağlarının dibinde tortu oluşması doğaldır ve kalitesini etkilemez. Taze sıkılmış zeytinyağı, meyvenin çok yoğun tadını ve kokusunu içerir. Zeytinyağı gırtlağınızda hafif bir acılık bırakabilir (hatta bu acılık öksürmenize bile neden olabilir). Bu tür acılık (boğazı hafifçe yakan acılık) zeytinyağında istenen (olumlu) bir özelliktir. Nispeten yakıcı ve acı olan zeytinyağı daha fazla fenol (phenol) içerir ve daha uzun zaman beklemeye dayanır” diye konuştu.

(Kilis Postası Haber Merkezi)