Reklam
  • Reklam
Aşure Günü 24 Kasım Cumartesi’ne Denk Geliyor

Aşure Günü 24 Kasım Cumartesi'ne Denk Geliyor

2012 yılında Hicri takvime göre yılbaşı 15 Kasım Perşembe gününe denk geliyor.15 Kasım'da Hicri Yılbaşı ile birlikte Muharrem ayına da giriş olacağız.

14 Kasım 2012 - 00:53 - Güncelleme: 08 Mayıs 2013 - 12:36

2012 yılında Hicri takvime göre yılbaşı 15 Kasım Perşembe gününe denk geliyor.15 Kasım'da Hicri Yılbaşı ile birlikte Muharrem ayına da giriş olacağız. Muharrem ayının 10. günü olan 24 Kasım Cumartesi günü de Aşure günü olduğunu unutmayalım.

Muharrem ayının başka bir özelliği de Haram Ayların başlandıcı olmasıdır. Haram aylar, Cahiliye devrinde de hürmet edilen, savaş yapılmayan ve kan dökülmeyen kameri aylardandır. Bu aylara ‘Haram aylar’ denmesinin sebebi, bu aylarda yapılacak ibadetlere daha çok sevap, günahlara ise daha çok ceza verilecek olmasındandır.

‘Muharrem’ kelimesi haram kılınmış, hürmete layık demektir. Haram ayların ilki ‘Muharrem’dir’. Muharrem ayının ayrı bir önemi vardır. Muharrem ayı 355 gün olan kameri yılın ilk ayıdır. Efendimizin Mekke’den Medine’ye göç etmesi miladi 622 yılında olmuştur. Bu hicret olayı daha sonra Hz. Ömer döneminde hicri takvimin başlangıcı olarak kabul edilmiştir.

Muharrem Ayı ve Aşure Günü ile ilgili detaylı bilgileri daha sonraki haberlerimizde bulabilirsiniz.

Bu haber 894 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Atatürk Vatandır Sempozyumları Devam Ediyor
Atatürk Vatandır Sempozyumları Devam Ediyor
Kilis'te Su Sıkıntısı
Kilis'te Su Sıkıntısı