Bağımsızlığımızın Teminatı Lozan’dır

Bağımsızlığımızın Teminatı Lozan'dır

Lozan Barış Antlaşması’nın 97’inci yıl dönümü münasebetiyle yaptığı açıklamada, Lozan’a atılan iftiraların hepsinin yalan ve safsata olduğunu söyleyen BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, “Lozan Barış Antlaşmasıyla Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlığı teminat altına alınmıştır” dedi.

25 Temmuz 2020 - 11:36 - Güncelleme: 26 Temmuz 2020 - 12:05

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, 24 Temmuz 1923'te imzalanan Lozan Barış Antlaşması'nın 97'inci yıl dönümü münasebetiyle Meltem TV'de katıldığı programda çarpıcı açıklamalar yaptı. Lozan Barış Antlaşması'nın Türkiye Cumhuriyeti'nin tapu senedi hükmünde olduğuna dikkatleri çeken BTP Genel Başkanı Baş, di. BTP lideri şöyle konuştu: "Malumunuz Lozan Barış Antlaşması, üzerinde çokça dedikoduların, saldırıların, iftiraların söylendiği bir antlaşma. İsviçre'nin Lozan kentinde imzalanıyor. Merhum babam Prof. Dr. Haydar Baş'ın da sık sık ifade ettiği gibi 'Türkiye Cumhuriyeti'nin tapu senedi' olan Lozan Barış Antlaşması, bağımsızlığımızın, demokrasimizin, özgürlüğümüzün, tanınmamızın, Türkiye Cumhuriyeti Devleti olabilmemizin ve çok büyük fedakârlıklarla ve binlerce şehit vererek kazandığımız milli mücadelenin masa başında da büyük bir zaferle tüm dünyaya ilanıdır. Bu noktada biz Lozan'ı esasında çok iyi anlamamız lazım. Lozan antlaşmasıyla ilgili gizli maddelerin olduğu ve madenlerimizi 100 yıl sonra işletebileceğimiz konuşuldu. Bunların hepsi yalandır, safsatadır. Bütün tarihçilerin ve bilim insanlarının belgelerle ortaya koydukları gibi Lozan Barış Antlaşması, içerisinde hiçbir gizli maddenin olmadığı, çok açık ve şeffaf bir şekilde Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlığının teminat altına alındığı bir barış antlaşmasıdır."

Türkiye parlayan bir yıldız oldu

Türkiye'nin demokrasisiyle, cumhuriyetiyle bugün Ortadoğu başta olmak üzere yakın coğrafyalarda örnek alınan bir ülke olmasının Lozan Barış Antlaşması'yla sağlandığına işaret eden BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, "Bugün Suriye'ye, Libya'ya, İran'a ve Mısır'a bakıyoruz, Türkiye'nin bu Ortadoğu coğrafyasında adeta açan bir gül olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Demokrasiye bakışımızla, cumhuriyet oluşumuzla, halkların birlikte yaşayabilmesi olgusuna baktığımızda adeta Ortadoğu'nun parlayan bir yıldızı olduğumuzu fark ediyoruz. Bunu rahmet ve minnetle andığımız merhum Atatürk'e ve O'nun başardığı bu siyasi zaferlere borçluyuz. Bu noktada bu zafer kazanılırken müzakere heyetinin başında olan ve sonunda 'Türkiye'nin tapu senedi' mesabesindeki belgeyi sonunda alıp Türkiye'ye getirebilmiş kıymetli İsmet İnönü'yü de rahmetle anıyorum" dedi.

Lozan'da kazandıklarımızı kaybetmemeliyiz

Bağımsız Türkiye Partisi olarak amaçlarının, Atatürk sayesinde imzalanan Lozan Barış Antlaşmasıyla Türkiye'nin kazanımlarının kaybedilmemesini sağlamak olduğuna vurgu yapan BTP lideri, son yıllarda Türkiye'nin geriye gittiğine dikkat çekti. BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, konuşmasını şu sözlerle nihayete erdirdi: "Bu noktada biz, Lozan'la ilgili kazanımlarımızı, Atatürk'ün bize emanet ettiği Cumhuriyet çerçevesinde, son yüzyılın son çeyreğinde olduğu gibi geriye değil, daha ileri seviyelere taşıyabilmenin gayreti içerisindeyiz."

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 4817 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis'te Kaçak Telefonlar Ele Geçirildi
Kilis'te Kaçak Telefonlar Ele Geçirildi
Eğitim İçin İmza Attılar
Eğitim İçin İmza Attılar