Bayramlık Ekmekler Hazırlanıyor
Reklam

Bayramlık Ekmekler Hazırlanıyor

Kilis’te Kurban Bayramına kısa bir zaman kala bayram hazırlıkları tüm hızıyla sürerken, kurban etlerine eşlik edecek yufka ekmekler şimdiden hazırlanmaya başlandı.

27 Temmuz 2019 - 12:18

Kurban Bayram hazırlıklarına yufka ekmek ile başlayan Kilis hanımlar, hem kendi evleri için yufka ekmek yapıyor hem de sipariş üzerine yufka ekmek satışı yapıyorlar. Eskiden imece usulü ile her evde komşularla birlikte hazırlanan yufka ekmekler, şimdiler de yapamayanlar için böylelikle satışa sunuluyor.


Yumuşacık Kebap Ekmeği

Odun ateşinde ve sac üzerinde pişirilen yufka ekmekler hemen kuruduğu için uzun süre bozulmadan saklanabiliyor. Yufka ekmekler yenmeden önce, suyla ıslatılıp temiz bir bez içerisinde 4-5 dakika bekletilince yumuşacık bir hal alıyor.

Şehir halkı sadece Kurban Bayramında yufka ekmek tüketirken, Kilis’in ilçe ve köylerinde yufka ekmekler yılın her ayında özenle hazırlanıp sofraları süslemeye devam ediyor. Kilis’te bayramın 1 ve 2. günlerinde çoğu mahalle fırını kapalı olduğu için, Kilis halkı bayram öncesinde yufka ekmek yaptırarak ekmek ihtiyaçlarını gideriyorlar.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 839 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis’te Çocuk Meclisi Kuruldu
Kilis’te Çocuk Meclisi Kuruldu
Kilis Kızılay Şube Başkanlığı Hizmet Binası Açıldı
Kilis Kızılay Şube Başkanlığı Hizmet Binası Açıldı