Biberciler Elektrik Faturalarından Dertli!
Reklam

Biberciler Elektrik Faturalarından Dertli!

Her geçen yıl Kilis ve ilçelerinde biber üretimi gelişim gösterirken, biber üreticileri her ay ödenmesi gereken elektrik faturalarından dert yanıyorlar.

09 Eylül 2019 - 13:57 - Güncelleme: 16 Eylül 2019 - 11:59

Şehir genelinde her sene artarak devam eden biber üretimi, Kilis tarımsal anlamda gelişimine katkı sağlarken, üreticilerin dertleri bir türlü bitmiyor. Artan üretim maliyetleri yanında her ay ödemek zorunda kaldıkları elektrik faturalarından dert yanan çiftçiler, elektrik faturalarının üretim zamanı değil hasat sonrası yapılması gerektiğini şiddetle savunuyorlar.

Cezalara boğulduk

Kilis’in Demirciler Köyünde biber üretimi yapan üreticiler, 80-120 metrelik kuyulardan su çekerek biber bahçelerini suladıklarını ifade ederek, “Biberi 6 ay suluyoruz. Biz çiftçilerin elinde üretim zamanı para olmaz. Faturaları ödeyemiyoruz. Sonra gelip mühürlüyorlar. Ama biberi sulamazsak yılın emeği çöp olacak. Mührü kırınca da 7 bin ile 15 bin TL gelip ceza kesiyorlar. Biz elektrik parasından fazla cezaya boğulmuşuk” diyorlar.

İndirim değil anlayış bekliyoruz

“Elektrik de indirim mi istiyorsunuz?” sorusuna ise biber üreticileri şu cevabı veriyorlar: “Ne indirimi efendim. Devletin kestiği parmak acımaz. Faturalarımızın mahsulden mahsule kesilmesi gerekiyor. Aydan aya biz memur değiliz ki para bulalım. Verdiğimiz emek hep boşa gidiyor. Yani bu halimizi yetkililer duysun ve bize yardımcı olsunlar.”

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 2271 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Korona Virüste Bugün!
Korona Virüste Bugün!
Kilis'te Yağış Miktarı
Kilis'te Yağış Miktarı