BTP Lideri Baş’tan Kurban Bayramı Mesajı

BTP Lideri Baş'tan Kurban Bayramı Mesajı

Kurban Bayramı münasebetiyle yayımladığı kutlama mesajında paylaşmanın önemine dikkat çeken BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, birçok vatandaşın kurban kesecek imkândan mahrum olduğunu hatırlatarak, “Kestiğimiz kurbanları paylaşarak, milletçe birbirimize değer verdiğimizi ortaya koymalıyız” dedi.

30 Temmuz 2020 - 10:04

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, idrak edeceğimiz Kurban Bayramı vesilesiyle bir kutlama mesajı yayımladı. Bu yıl Kurban Bayramı'nın hüzünlü bir şekilde idrak edildiğini ifade eden BTP lideri Baş, mesajında şunları kaydetti: "Öncelikle bizleri bir Kurban Bayramına daha kavuşturan Rabbimize (c.c.) hamd ediyorum. Bayramın Türk milletine ve tüm İslam âlemine hayırlar getirmesini Yüce Allah'tan (c.c.) niyaz ediyorum. Kurban Bayramı'nın rahmet ve bereketinin sıkıntılarımızdan kurtuluşumuza vesile olmasını temenni ediyorum. Bu yıl Kurban Bayramı'nı bir kaç hüznü bir arada yaşayarak idrak edeceğiz. Bu bayram; öncelikle merhum Genel Başkanımız, mümtaz insan, gönül eri, Hakk dostu Prof. Dr. Haydar Baş Hocamızın aramızda olmadığı ilk Kurban Bayramı... Haydar Baş Hocamızın özlemini en derinden hissediyoruz ve kılcal damarlarımıza kadar yaşıyoruz. O'nsuz bir bayramın ne kadar hüzünlü geçtiğini geride bıraktığımız Ramazan Bayramı'nda bizzat yaşadık.

Hac'sız bir bayram

İkinci olarak Kurban Bayramı aynı zamanda Hac bayramıdır. Dünyanın dört bir köşesinden hacı adayları, koronavirüs salgını nedeniyle uzun bir aradan sonra bu yıl Müslümanların bu evrensel kongresinde bir araya gelemeyecek, dertleşemeyecek, dahası milyonlar Arafat'ta vakfeye durarak birlikte ellerini semaya kaldırmanın heyecanını ve günahlardan arınmanın muştusunu yaşayamayacak. Ancak Suudi Arabistan'ın içinden sınırlı sayıda insan hacı olabilecek. İslam tarihinde nadiren gerçekleşen bu acı durumun hüznünü yaşıyoruz.

Salgının yaşattığı hüzün

Üçüncü olarak salgın nedeniyle yüz binlerce insanımız işini kaybetti; özellikle işçi ve esnaf kesiminden milyonlarca vatandaşımızın gelirleri ciddi ölçüde azaldı. Salgın kaynaklı belirsizlikler nedeniyle genelde dünya, özelde Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu sıkıntılar ciddi ölçüde tırmanış gösterdi. Tüketici talebi azaldı. Özellikle böylesi zor zamanlarda Prof. Dr. Haydar Baş'ın sistemleştirdiği Milli Ekonomi Modeli'nde yer alan 'Vatandaşlık Maaşı' gibi formüllerin, çözüm yollarının ne kadar hayati olduğunu bir kez daha yakinen anlamış olduk.

Kurban ibadeti Allah'a yakınlaştırır

Prof. Dr. Haydar Baş, "Kurban ibadeti Allah'a yakınlaşmaya vesiledir. Kurban kesmekten maksat Allah'ın rızasıdır. Kurban, en çok sevilen şeylerin Allah yolunda icabında verilmesi, feda edilmesi gerektiğini sembolize eder" ifadelerini kullanmıştır. 1927 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından ilk Diyanet İşleri Başkanı Rıfat Börekçi Hoca'ya hazırlatılmış Cuma hutbesinde de kurban konusunda şu mesajlar verilmektedir: "Ey hali vakti yerinde olan kimseler; sakın fakirlere ve muhtaçlara karşı katı yürekli davranmayın! Onlara acıyın! Ey cemaat, erkek, kadın her kimin borcundan, geçineceğinden fazla sikkeli sikkesiz, külçe halinde veya başka bir şekilde yirmi miskal veya daha fazla altını varsa, dinimizde o kimse kurban kesmek için zengin sayılır. Ey kurban kesmek kendine vacip olan kimseler, sakın kurban pahalıdır, kurban kesmem demeyin. Peygamber Efendimiz, 'Hali vakti yerinde olup da kurban kesmeyen, camimize yaklaşmasın' buyurmuşlardır."

Paylaşmak önemsemektir

İçinde bulunduğumuz şartlar, bu sene çok sayıda vatandaşımızın sevabı büyük bu ibadeti ifa edebilme imkânından mahrum olduğunu ortaya koymaktadır. Bu da dinimizin gereği bu Kurban Bayramı'nda paylaşmaya daha fazla önem vermemiz gerektiğini bizlere hatırlatıyor. Paylaşmak, önemsemektir. Bu kurban bayramında kestiğimiz kurbanları paylaşarak, milletçe birbirimize değer verdiğimizi, birbirimizi önemsediğimizi ortaya koymalıyız.

Baş Hoca'sız ikinci bayram

Son olarak biz de Bağımsız Türkiye camiası olarak, Liderimiz Prof. Dr. Haydar Baş'ın olmadığı, buruk, ikinci bir bayram geçiriyoruz. O'nun yürüdüğü, 'milli ve dini bütünlük' yolunda yürüyüşümüze devam edeceğiz. 'Dini bütünlüğümüzü milli bütünlüğümüzün, milli bütünlüğümüzü dini bütünlüğümüzün teminatı' olarak gören Baş anlayışa, sımsıkı sarılıyoruz. Çünkü milletimizin ve devletimizin bekası, buna bağlıdır. Merhum Genel Başkanımız, Atatürk'e sahip çıkmayı 'Bağımsız Türkiye' camiasına vasiyet olarak bıraktı. O'nun bu vasiyetine sahip çıkacağımıza, BTP Genel Başkanı olarak söz veriyorum. "Ben ve kadrom; Atatürk vatandır, Atatürk bayraktır, Atatürk tam bağımsızlıktır, Atatürk birleştirici harçtır" demeye devam ediyoruz. Çünkü Atatürk'e sahip çıkmak, vatana sahip çıkmaktır.

Atatürk etrafında kenetlenmeliyiz

Ülkemiz, içerden ve dışarıdan büyük tehlikelerle karşı karşıyadır. Bu tehlikeleri bertaraf etmenin yolu, Atatürk'ün etrafında kenetlenmekten geçer. Geleceğinizi, ekonomiden anlamayanlara, ilerisini göremeyenlere, ülkenin içine sürüklendiği oyunları fark edemeyenlere kurban etmeyin. Bu ülkenin anneleri, 'Ev Hanımı Maaşı', bu ülkenin çocukları 'Çocuk Maaşı' almalıdır. Bu ülkenin her bir ferdi, 'Vatandaşlık Maaşı' almalıdır. Çünkü bu ülke, dünyanın en zengin kaynaklarına sahip ülkesidir. Çünkü bu millet, her şeyin en güzeline layıktır. Sahibi olduğumuz kaynaklar nedeniyle bu ülkede kavga eksik olmuyor. Birbirilerini yemekten, kaynaklarını düşünmesinler isteniyor. Bağımsız Türkiye Partisi olarak biz, bütün bu oyunların üstesinden gelecek tek adresiz. O yüzden bizimle olun. Hak ile olun. Haklı ile olun. Hakk'a emanet olun. Kurban Bayramımız mübarek olsun."

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1846 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rektör Karacoşkun Kütüphane ve Kongre Merkezini İnceledi
Rektör Karacoşkun Kütüphane ve Kongre Merkezini İnceledi
Kübbülmüşviyye Nasıl Yapılır?
Kübbülmüşviyye Nasıl Yapılır?