’Bu benim gerçek kulumdur’
Reklam

'Bu benim gerçek kulumdur'

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Aziz ve Celil olan Allah nezdinde yaratıkların en sevimlisi gençliğini ve güzelliğini Allah için ve Allah’a itaat yolunda geçiren güzel yüzlü gençtir. Rahman olan Allah böyle bir gencin varlığıyla meleklere karşı övünür ve şöyle buyurur: Bu benim gerçek kulumdur”

27 Ocak 2020 - 10:10 - Güncelleme: 29 Ocak 2020 - 10:25

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Gençlerinizi iki hal dışında bir hal üzere görmeyi sevmem: Ya alim veya öğrenci! Zira eğer böyle olmazsa ihmal etmiş olur ve ihmal ettiği takdirde zayi olur ve zayi olduğu takdirde ise günahkâr olur. Günahkâr olduğu takdirde ise Muhammedi (s.a.v) hak üzere gönderene yemin olsun ki ateşte yer alır." (Emali et-Tusi, 303/604).

 

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Allah-u Teâlâ nezdinde tevbe eden gençten daha sevimli şey yoktur. Ve Allah-u Teâlâ nezdinde günahlarda kalıcı olan yaşlıdan daha nefret edilir bir şey yoktur." (Kenz'ul Ummal, 10233).

 

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Allah-u Teâlâ ibadet ehli olan bir gencin varlığı sebebiyle meleklere karşı övünür ve şöyle buyurur: Bu kuluma bakınız! Benim için şehvetinden el çekmiştir." (a.g.e., 43057).

 

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Gençliğinde kulluk yolunu tutturan abid gencin yaşlılıkta ibadete yönelen yaşlıdan üstünlüğü Allah'ın elçilerinin diğer insanlara üstünlüğü gibidir." (a.g.e., 43059).

 

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Allah'ın gölgesinden başka hiçbir gölgenin olmadığı gün yedi kişi Allah'ın gölgesinde yer alır: Adil imam, aziz ve celil olan Allah'a ibadet ve kullukla gelişip büyüyen genç…" (el-Hisal, 343/8).

 

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Dünyayı ve dünyanın boş lezzetlerini Allah için terk eden ve gençliğini Allah'a itaat yolunda geçiren bir gence Allah yetmiş iki sıddıkın  sevabını  bağışlar." (Mekarim'ul Ahlak, 2/372).

 

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Aziz ve Celil olan Allah nezdinde yaratıkların en sevimlisi gençliğini ve güzelliğini Allah için ve Allah'a itaat yolunda geçiren güzel yüzlü gençtir. Rahman olan Allah böyle bir gencin varlığıyla meleklere karşı övünür ve şöyle buyurur: Bu benim gerçek kulumdur." (Kenz'ul Ummal, 43103).

 

İbrahim (a.s) sakalında beyaz kıl görünce şöyle buyurdu: "Beni ömrümün bu aşmasına ulaştıran Âlemlerin Rabbi olan Allah'a hamd olsun. Göz açıp kapatıncaya kadar bile ona asla isyan etmedim." (İlel'uş Şerayi, 104/2).

 

İmam Sadık (a.s) bir adama şöyle buyurmuştur: "Siz kime 'feta/yiğit' diyorsunuz?"

 

O, "Gence feta diyoruz" deyince, İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurdu: "Hayır, feta mümindir. Ashab-ı Kehf'in tümü yaşlı olmasına rağmen Allah sahip oldukları iman sebebiyle onları 'fitye/gençler/yiğitler' diye adlandırmıştır." (el-Kafi, 8/395/595). (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

OKAN EGESEL

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 2266 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Berat kapsamı içinde olabilmek
Berat kapsamı içinde olabilmek
Öcce Tarifi
Öcce Tarifi