Bu kaymak başka kaymak
Reklam

Bu kaymak başka kaymak

Süt kaymağı sütteki yağın yoğunlaştırılması elde edilir.Tabi ki en kaliteli kaymak için kaliteli süt kullanmak gerekiyor.

28 Ekim 2017 - 10:19

Evde Süt kaymağı nasıl yapılır

Süt 90 dereceye yakın kaynatılır daha sonra uygun tekniklerle süt soğutulur ve en üst tabakada kaymak oluşur. Oluşan kaymak tabakaları illere göre değişik toparlama yöntemleri ile toplanır.

 

Market kaymakları

Günümüz de asıl kaymağın içine un,nişasta,irmik gibi malzemeler​ eklenip değişik isimlerle piyasaya sunuluyor. Marketlerde satılan kaymaklar da hem süt oranın düşük tutulması hem de koruyucu maddeler eklenmesi gerçek kaymak tadını damaklardan uzaklaştırmaktadır.

 

Kilis kaymağı

Kilis kaymağını diğerlerinden ayıran en büyük özellik ise inek sütü değil de koyun sütü kullanılmasıdır.Kilis kaymağının daha sarı olmasının sebebi de budur.Kilis için kaymak zamanı ilk bahardır. Saklanış durumuna göre 6 aya  kadar dayanabilmektedir.

 

Kilis Kaymağını her mevsim yemek için

Benim tavsiyem sezonunda alınan kaymağı porsiyonlara ayırarak buzlukta saklayın. İstediğiniz zaman dolaptan çıkarın ve oda sıcaklığında çözülmesini bekleyin. Çözülen kaymağın üzerine bal ve ceviz dökün.

Şimdiden afiyet olsun.

 

 

Bu haber 2203 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Genel Müdür Sakarya’dan Kilis Barosuna Ziyaret!
Genel Müdür Sakarya’dan Kilis Barosuna Ziyaret!
Bin 200 CHP'li BTP Saflarına Geçti
Bin 200 CHP'li BTP Saflarına Geçti