Bu sütlaç için Hamsiköye gidilir

Bu sütlaç için Hamsiköye gidilir

Sütlaç tatlısı sütle yapıldığından dolayı ben tatlı sevmem diyenlerin bile hayır diyemediği bir lezzettir. Ülkemizle anılan bir tatlıdır. Türk mutfağının ana tatlılarındandır.

21 Ekim 2017 - 18:03 - Güncelleme: 23 Ekim 2017 - 11:01

Kökü Osmanlı saray mutfağına dayanan bu şahane lezzetin yapımı da her ne kadar kolay gibi gözükse de bir hayli emek isteyen bir tatlıdır.


Tatlının lezzetini değiştirmek sizin ellerinizde

Kimi az şekerli sever kimi çok katı. Tatlının püf noktası pirincin sütle ne kadar zaman pişmesi gerektiğidir. Yörelere göre sütlaç çeşitleri değişiyor. Her yörenin pişirme ve sunum şekilleri farklıdır. Gaziantep de sütlacın üzerine zerde denilen su pirinç ve şekerle yapılan bir kıvam ekleyip ikram edilir. Batı illerinde  sütlaç fırınlanarak ikram ediliyor fakat pirinç suda haşlanıp süte ilave edilip içine nişasta konuluyor. Bu sayede daha katı ve özleşmemiş oluyor.

Karadenizde sütlaç

Karadeniz ve çevresine gittiğinizde ise sütlaç aslına uygun olarak pişirilip topraktan yapılan çömleklere konuluyor. Daha sonra sütlaçlar fırınlanıyor ve soğuması bekleniyor. Üzerine Karadeniz’in meşhur fındığını da bolca ekleyip servis ediyorlar. Karadenize gittiğinizde Maçka’daki Hamsiköye uğramayı sakın unutmayın, üzülürsünüz !


instagram.com/atomkarinca_izzet

Bu haber 1409 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis’te Son Turşuluk Sebzeler Tezgahlarda!
Kilis’te Son Turşuluk Sebzeler Tezgahlarda!
Kilis'te Kış Dönüşümü
Kilis'te Kış Dönüşümü