Bugün Herkes Türk bayrağı Asmalı

Bugün Herkes Türk bayrağı Asmalı

Bugün Cumhuriyetimizin 96'ıncı yıldönümü…

29 Ekim 2019 - 11:32 - Güncelleme: 01 Kasım 2019 - 11:12

Milletimizin bu güzide bayramını kutluyor, bizlere esaretten kurtaran ve bu bağımsızlığı kazandıran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşlarını saygı ve rahmetle anıyoruz.

Başta Cumhuriyet Bayramımız olmak üzere milli değerlerimizin unutturulmaya çalışıldığı bugünlerde, gerek milli gerekse dini bayramlarımıza sahip çıkmak hayati önemdedir.

Zira Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın ifade ettiği gibi, "Dini bütünlüğümüz milli bütünlüğümüzün, milli bütünlüğümüz de dini bütünlüğümüzün teminatıdır."

Bizler de bu duygularla, bugün Trabzon Söğütlü'de BTP tarafından organize edilen ve BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş'ın da iştirak edeceği Cumhuriyet Bayramı Kutlaması'na katılacağız.

Davullarla, zurnalarla, marşlarla, şarkılarla, türkülerle, horonlarla ellerimizdeki bayraklarla bu kutlu bayramı büyük bir heyecan ve coşkuyla kutlayacağız.

Cumhuriyetimizin önemini dilerseniz önce, onu ülkemize kazandıran Atatürk'ün şu veciz sözleriyle anlatalım:

* "Az zamanda çok büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti'dir. Bundaki başarıyı Türk milletinin ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak kararlı bir şekilde yürümesine borçluyuz."

* "Türk milletinin tabiat ve âdetlerine en uygun olan idare, cumhuriyet idaresidir."

* "Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır; fakat Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşayacaktır. Ve Türk milleti güven ve mutluluğun kefili olan ilkelerle, uygarlık yolunda, tereddütsüz yürümeğe devam edecektir."

* "Bugünkü hükümetimiz, devlet örgütümüz doğrudan doğruya milletin kendi kendine, kendiliğinden yaptığı bir devlet örgütü ve hükümettir ki, onun ismi Cumhuriyettir. Artık hükümet ve hükümet mensupları kendilerinin milletten ayrı olmadıklarını ve milletin efendi olduğunu tamamen anlamışlardır."

* "Cumhuriyet yeni ve sağlam esaslarıyla, Türk milletini emin ve sağlam bir gelecek yoluna koyduğu kadar, asıl fikirlerde ve ruhlarda yarattığı güvenlik itibariyle, büsbütün yeni bir hayatın müjdecisi olmuştur."

* "Çağdaş bir cumhuriyet kurmak demek, milletin insanca yaşamasını bilmesi, insanca yaşamanın neye bağlı olduğunu öğrenmesi demektir."

* "Türk ulusu büyüktür. Özgürlüğü ve barışı sever. Canı pahasına da olsa, Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatacak güçtedir. Ve yaşatacaktır? Cumhuriyet, etnik kökeni ne olursa olsun tüm yurttaşlarını Türk Ulusu çatı kimliğinde birleştirmiştir."

* "Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz."

Prof. Dr. Baş'ın eşsiz eseri Hoş Geldin Atatürk'te bu bilgilerin detaylarını bulabilirsiniz.

Dikkat ederseniz Atatürk, Cumhuriyetin temelinin "Türk kahramanlığı" ve "yüksek Türk kültürü" olduğunu belirtmektedir.

Yani Batının teslis inancına ve materyalist anlayışına dayalı ideolojileriyle hiçbir alakası yoktur.

Atatürk'ün Cumhuriyeti kurmasındaki hedefi, görüldüğü gibi, milleti köle olmaktan kurtarıp efendi yapmak, yönetimde söz sahibi kılmaktır.

Atatürk'e göre Cumhuriyet, milletimizin insanca yaşamasıdır. Atatürk'ün Cumhuriyetle bir diğer hedefi ise, etnik vs tüm ayrılıkları ortadan kaldırıp, milleti bir ve beraber yapmaktır.

Bugün Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyete her yönüyle sahip çıkan Prof. Dr. Baş, Cumhuriyetimiz ile ilgili şu tespitlerde bulunmaktadır:

* "Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyetin başka bir örneği yoktur."

* "Avrupa'yı demokrat, cumhuriyetçi bilirsiniz. Fransa dışında Avrupa ülkelerinin hemen hemen tamamı monarşisttir. Monarşist bir ülkede cumhuriyeti yaşadıkları kadar yaşıyorlar. Bizim cumhuriyetimiz ise farklı. Bizim cumhuriyetimiz; Atatürk'ün gençlik yıllarından itibaren gönlünde ve kafasında kurguladığı cumhuriyettir."

* "Atatürk, cumhuriyeti ilan etme kararını Hacı Bektaş-ı Veli'nin dergâhında aldı. Atatürk; Türkoğlu Türk'tür ve Namık Kemal'e âşık derecede bağlıdır. O bağımsızlık yanlısı, cumhuriyetçi bir insandı. Biraz daha geçmişe gidelim hocası, Peygamber Aleyhisselam. O bütün kâinatta devrim yapmış, insanları idareye getirmişti."

* "Atatürk cumhuriyeti ilan ederken Jean Jacques Rousseau'dan, Montesquieu'dan, Didaro'dan ve de Voltaire'den etkilenmedi. Bunlar kim ki onlardan etkilenecek? Hayatında onlarla her yerde savaştı. Böyle bir insan Mustafa Kemal Atatürk… Haç-Hilal savaşını en bariz şekilde Atatürk'ün hayatında göreceksiniz."

* "Cumhuriyet deyip geçmeyelim, bir kaybedersek kazanmamız asla mümkün olmaz."

* "Cumhuriyet, halkın iradesinin Meclis'e yansıdığı, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu rejimin adıdır. Cumhuriyet halkın kendini idare etmesi demektir. Siz eğer Cumhuriyeti kabul etmiyorsanız kendinizi de idare etmeyi kabul etmiyorsunuz demektir."

Ve bu önemli tespitleri ortaya koyan Prof. Dr. Baş, Cumhuriyet Bayramı ile ilgili şu tarihi çağrıyı ve de uyarıyı yapıyor: "Herkes bugün evine Türk bayrağı asmalı, eğer asmazsak başka milletlerin askerleri gelip evlerimize bayrak asar."

Murat Çabas

Yeni Mesaj Gazetesi

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1181 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AB Heyeti Kilis’e Geldi
AB Heyeti Kilis’e Geldi
Kilis'te Soba İki Can Aldı
Kilis'te Soba İki Can Aldı