Canını ve malını kardeşine feda et

Canını ve malını kardeşine feda et

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Canını ve malını kardeşine feda et. Düşmanına karşı adalet ve insafla davran. İnsanların geneline ise ihsanını ve güler yüzlülüğünü bağışla."

19 Ocak 2021 - 10:06 - Güncelleme: 20 Ocak 2021 - 10:09

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Avam tabakasından uzak durmak, en üstün mürüvvettir."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Avam tabakasıyla oturup kalkmak, âdet ve ahlakı bozar."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Avam tabakasının dostluğu bulutlar gibi ayrılır ve bir serap gibi dağılır gider."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Başkaları ile ilişkilerinde kendine bir ölçü karar kıl ve kendin için istediğin şeyi başkaları için de iste ve kendin için istemediğin şeyi onlar için de isteme. Sana zulmedilmesini istemediğin gibi sen de hiç kimseye zulmetme. Sana iyilik edilmesini istediğin gibi sen de başkalarına iyilik et. Başkalarında çirkin gördüğün şeyi kendin için de çirkin gör, kendin için beğendiğin şeyleri onlar için de beğen."

İmam Hasan (a.s) şöyle buyurmuştur: "Kendine nasıl davranılmasını seviyorsan insanlara karşı da öyle davran."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "İnsanlarla dil ve bedenlerinizle muaşerette bulunun; kalp ve amellerinizle onlardan ayrılın."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "İnsanlarla ahlakları üzere muaşeret edin ama amelde onlardan ayrılın."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "İnsanlarla tanıdıkları şekilde muaşerette bulunun ve onları, sevmedikleri şeylerde kendi hallerine bırakın. Onların kendinize ve bizlere hamle etmelerine sebep olmayın. Şüphesiz işimiz zor ve müşküldür."

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "İnsanlarla ahlakınızla muaşerette bulunun ki zararlarından güvende olasınız ve amellerinde onlardan ayrı durun ki onlardan sayılmayasınız."

İmam Ali (a.s), Şialarına şöyle buyurmuştur: "İnsanlarla kuşlar arasındaki bal arısı gibi olun ki hiçbir kuş ona değer vermez. Oysa eğer bal arılarının içlerinde ne nimetlerin olduğunu bilselerdi onları hafife almazlardı. İnsanlara dillerinizle ve bedenlerinizle karışın. Kalpleriniz ve amellerinizle onlardan uzak durun."

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Dininize dikkat ediniz ve onu takiyye ile gizlemeye çalışınız. Zira takiyyesi olmayan kimsenin imanı yok-tur. Sizler insanlar arasında, kuşlar arasındaki bal arıları gibisiniz. Eğer kuşlar bal arılarının içlerindekini bilecek olsalardı, onların hapsini yerlerdi ve onlardan hiçbir eser kalmazdı. Aynı şekilde eğer insanlar da sizlerin kalben biz Ehl-i Beyt'i sevdiğinizi bilecek olsalar, dilleriyle sizleri yerler, gizli ve açık birçok uygunsuz şey isnat ederler."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Canını ve malını kardeşine feda et. Düşmanına karşı adalet ve insafla davran. İnsanların geneline ise ihsanını ve güler yüzlülüğünü bağışla."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Arkadaşına nasihatini, tanıdığına yardımını ve tüm insanlara güler yüzlülüğünü bağışla." (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

H. Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 947 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hasan Hüseyin Dede Hakk’a Yürüdü
Hasan Hüseyin Dede Hakk’a Yürüdü
Hastane Yolu 30 Metre Genişliğinde Olacak
Hastane Yolu 30 Metre Genişliğinde Olacak