Çocuklarınızın İnternette Ne Yaptığını Biliyor Musunuz?
Reklam

Çocuklarınızın İnternette Ne Yaptığını Biliyor Musunuz?

Çocuklara ve gençlere yönelik yürek burkan taciz skandalları, çocuklarımızı hedef alabilecek dijital riskleri de yeniden gündeme getirdi. Günümüzde çocuklar, online ve offline olarak birbirleriyle bağlantılı iki farklı dünyada yaşıyorlar.

02 Mart 2018 - 11:30 - Güncelleme: 03 Mart 2018 - 13:19

Peki çocuğunuzun internet ortamında beladan uzak durmasını nasıl sağlayabilirsiniz? Öncelikle “çocuklarınızın davranışlarındaki değişiklikleri izleyin” diyen global bilgi güvenliği kuruluşu ESET, şu tavsiyelerde bulundu:

Davranış değişikliğine dikkat edin!

Aslında öneri, ABD federal güvenlik örgütü FBI’dan geliyor. Ne demek istiyorlar? Buna örnek olarak, çocukların uygunsuz web sitelerini veya sohbet odalarını ziyaret ederek çevrim içi (online) avcılarla temas kurma riskiyle karşı karşıya kaldıklarının işareti haline gelen ve sıklıkla geceleri yapılan görüşmeler gösterilebilir.

Çocuğunuzun cihazında ona ait olmayan bir hesap var mı?

Çocuğunuza ait olmayan bir çevrim içi hesap veya profil, suçluların potansiyel mağdurlarla denetimsiz olarak, doğrudan iletişim kurmalarını sağlayan bir hesap olabilir.

Gizlenen içerikler mi var?

Bilinmeyen kişilerden gelen şüpheli e-postalarla birlikte postalar, paketler veya teslimatlar, göz önünde bulundurulması gereken bir başka konudur.Çocuğunuz sizden birtakım içerikleri gizlemeye çalışırsa, buna özellikle dikkat etmelisiniz.

 

Odaya girdiğinizde çocuğunuz monitörünü veya ekranlarını hızlıca kapatıyor mu?

 

Bu, yolunda gitmeyen bir şeyler olduğuna dair bir işaret olarak görülebilir.

Çocuklar aile hayatından uzaklaşıyor mu?

FBI, çevrim içi avcıların bir çocuğun ailesiyle arasını açmak için çok çalıştıklarına ve çocuklar üzerinde daha fazla nüfuz elde etmek için ilişkileri istismar etmeye çalışacaklarına dikkat çekiyor.

Peki neler yapılabilir?

FBI, "Her şeyden önce, kızınızla veya oğlunuzla oturun ve siber ortamda gizlenen potansiyel riskleri tartışın. Onunla açık bir şekilde konuşun ve şüpheleriniz varsa dürüst olun" şeklinde tavsiyede bulunuyor. Onları, dışarıda bulunan kötü amaçlı kişiler hakkında eğitin, böylece zarar görmekten kaçınmayı öğreneceklerdir.

Çocuklarınızla online vakit geçirin

Çevrim içi olarak çocuklarınızla vakit geçirin ve bu şekilde onların en sevdiği web adreslerini görebilme imkanını elde edin. Çocuklarınıza, yaşlarına uygun sosyal ağları kullanmalarını tavsiye edin. Zor olacaktır ama acil durumlar için e-postalarına veya diğer hesaplarına erişebilme hakkını isteyin.

Bu arada eskiden, çocukların evin ortak bir odasında bilgisayar kullanması iyi bir kuraldı. Günümüzde akıllı telefonlar ile diğer mobil cihazlar, mekansal kısıtlamaları oldukça zorlamaktalar.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1316 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis İl Özel İdaresi Mansiyon Ödülü Aldı
Kilis İl Özel İdaresi Mansiyon Ödülü Aldı
800 Bisiklet Daha Sahiplerine Teslim Edildi
800 Bisiklet Daha Sahiplerine Teslim Edildi