’Daha Zararlısını Onların Yüzüne Açar’

'Daha Zararlısını Onların Yüzüne Açar'

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: “İnsanlar dünyalarını düzeltmek için dini işlerinden birini terk ettiklerinde, Allah daha zararlı bir şeyi onların yüzüne açar”

18 Mayıs 2019 - 18:18 - Güncelleme: 20 Mayıs 2019 - 12:13

Kur'an'da şöyle buyurulur:

"İşte, azıp da dünya hayatını tercih edenin varacağı yer şüphesiz cehennemdir." (Naziat, 37-39).

 "Ama sizler dünya hayatını tercih ediyorsunuz. Oysa ahiret daha hayırlı ve daha bakidir." (A'la, 16-17).

"Onlar ahiret karşılığında dünya hayatını satın alan kimselerdir, bu yüzden azapları hafifletilmez, onlar yardım da görmezler." (Bakara, 86).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Lezzetlere ve nefsani isteklere uyarak dünya hayatını ahirete sakın tercih etme. Şüphesiz Allah-u Teâlâ kitabında şöyle buyurmaktadır: 'İşte azıpta...' Yani Allah için olan şeyler dışında dünya ve dünyanın içinde olan her şey lanetlenmiştir." (Mekarim'ul-Ahlak, 2/355/2660).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Her kime dünya ve ahiret sunulur ve kendisi dünyayı ahirete tercih ederse, Aziz ve Celil olan Allah ile kendisiyle ateşten korunacağı hiçbir iyiliği olmaksızın karşılaşır. Her kim de ahireti seçer ve dünyayı terk ederse, kıyamet günü Allah ile, kendisinden hoşnut olduğu bir halde karşılaşır." (el-Bihar, 76/362/30).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Her kim dünyaya tapar ve dünyayı ahirete tercih ederse, akıbeti korkunç olur." (el-Hisal, 632/10).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "İnsanlar dünyalarını düzeltmek için dini işlerinden birini terk ettiklerinde, Allah daha zararlı bir şeyi onların yüzüne açar." (Nehc'ul-Belağa, 106. hikmet, Şerh-i Nehc'ul-Belağa-i İbn-i Ebi'l-Hadid, 18/268).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Ali b. Hüseyin (a.s) bana şöyle buyurdu: Her ne zaman biri dünya diğeri ahiret olan iki işle karşılaştım ve dünyayı seçtiysem, henüz akşam olmadan istemediğim olaylarla karşılaştım."

 

 

Daha sonra İmam Sâdık (a.s), Ümeyyeoğulları hakkında şöyle buyurdu: "Onlar seksen yıl boyunca dünyayı ahirete tercih ettiler ama kendileri tatsız bir olayla karşılaşmadılar." (el-Bihar, 73/127/125).

 

 

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Her kim dünyası salim kaldığı takdirde ahirette zarar görmekten korku içinde olmazsa helak olur." (Mean'il-Ahbar, 198/4).

Lokman (a.s) oğluna öğüt vererek şöyle buyurmuştur: "Dünyanı ahiretine sat ki her ikisini de elde edesin. Ahiretini dünyana satma ki her ikisini de kaybedersin." (el-Bihar, 13/422/17). (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet). OKAN EGESEL

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 798 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akcurun Camii ve tarihteki yeri
Akcurun Camii ve tarihteki yeri
Yaşlanma ile saçlardaki incelmenin önüne geçilebilir mi?
Yaşlanma ile saçlardaki incelmenin önüne geçilebilir mi?