Diş Beyazlatma tedavisinin Yan Etkileri var mıdır?
Reklam

Diş Beyazlatma tedavisinin Yan Etkileri var mıdır?

Diş Beyazlatma tedavisinin Yan Etkileri var mıdır? - Diş Beyazlatma tedavisi Dişlere Zarar Verir mi?

08 Nisan 2017 - 12:35 - Güncelleme: 31 Ocak 2018 - 16:22

Diş Beyazlatma tedavisinin Yan Etkileri var mıdır? - Diş Beyazlatma tedavisi Dişlere Zarar Verir mi?

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş beyazlatma uygulaması kısaca dişlerin üzerindeki gözenekli mine yapısında oluşan organik, renkli ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri ile ortadan kaldırılması işlemidir.

Diş Beyazlatmaya Neden İhtiyaç Duyulur?

Günümüz modern toplumlarında dış görünüş oldukça önemlidir. Dişlerdeki renk ve şekil bozuklukları yalnızca sosyal açıdan değil psikolojik açıdan da kişiye tahribat verir. Diş hekimliğinde gelişen yöntemler ile pek çok renk ve şekil bozukluğu ortadan kaldırılabilmektedir. Bunlar arasında renk değiştirmiş dişlerin beyazlatılması yani bleaching işlemi ekonomik ve zahmetsiz olması sebebiyle tercih sebebi olmaktadır.

 Dişler Neden Renk Değiştiriyor?

Dişler, oluşumları esnasında bazı yapısal bozukluklara maruz kalabilirler. Bunların nedenleri farklıdır. Mesela çocukken anne karnında annenin kullandığı bazı antibiyotikler, yenilen içilen gıdalar ve su içerisindeki farklı flor miktarı dişlerin beyazlığının yitirilmesine sebep olmaktadır.

Dişlerde 2 çeşit renklenme söz konusudur. Bunlar;

  1. İç renklenme: Dişin iç kısmına yerleşmiş ve fırçalama gibi işlemlerle giderilemeyen lekelere verilen isimdir. Dişlerin oluşum esnasında meydana gelen yapısal bozukluklar da bu sınıf içerisinde değerlendirilir. Uygulanacak beyazlatma yöntemi bu gibi durumların giderilmesine büyük oranda başarılıdır.
  2. Dış renklenme: Sigara, çay, kahve, asitli içecekler gibi gıdalarla yapışan renk bozukluğu biçimidir. Genel olarak diş taşı temizliği sonrasında alınacak tedbirlerle bu durumdan kurtulmak mümkündür. 

 

Unutulmaması gereken şey farklı renklenmeler farklı tedaviler gerektirebilir. Bu sebeple nasıl bir yönteme başvurulacağı uzman hekimin kararı doğrultusunda uygulanacaktır.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş beyazlatma işlemi iki şekilde uygulanmaktadır. Ofis içerisinde ortalama 1 saat içinde gerçekleştirilen Power Blaeching dediğimiz işlem beyazlatıcı jel ve ışıktan oluşmaktadır. Kısa bir süre zarfında 3-4 ton açılabilir ve oldukça hızlı, güvenli şekilde gerçekleştirilir.

Evde diş beyazlatma yani Home Bleaching dediğimiz yöntem ise ağızdan alınacak basit bir ölçü ile kişiye özel plastik ağızlıkların içine jellerin ilave edilmesi ile uygulanır. Hemen hemen 5 ila 7 günlük bir süreçte istenen beyazlığa sahip olunabilir. Bu aparatın günde ortalama 4-8 saat takılması uygun görülmektedir. Bu durum jel ya da renge bağlı olarak değişebilmektedir.

Herkese Uygun Mudur?

Diş beyazlatma uygulaması herkese yapılabilir ancak bunun öncesinde diş hekimi muayenesi gerekir. Eğer ağızda çürük diş ya da diş eti hastalığı söz konusu ise tedavi sonrasında beyazlatma işlemi yapılmalıdır. Bunun haricinde büyüme ve gelişimi tamamlanmamış kişilerde önerilmez. Gebe ya da emziren annelerde de işlemin titizlikle yapılması gerekir.

Beyazlatma Dişlere Zarar Verir Mi?

Yapılan çalışmalar neticesinde %10’luk beyazlatma solüsyonu kullanımında herhangi bir zarar olmadığı saptanmıştır. Kalıcı hasar ya da yapısal değişiklik gibi olumsuz durumların ortaya çıktığına dair herhangi bir bulgu yoktur. Değişik konsantrasyonda ilaçlar da kullanılabilmektedir fakat bunların ne dozda ve nasıl kullanılacağına uzman hekim karar vermelidir.

Diş beyazlatma oranı herkeste aynı şekilde olmayabilir. Rengin ne kadar açılacağı dişin yapısına göre farklılık gösterebilmektedir. 

Yan Etkileri Var Mıdır?

Kullanılan bütün beyazlatma jelleri çok az seviyede bir hassasiyete haiz olur. Sıcak, soğuk içeceklere ve havaya karşı oluşacak bir hassasiyet rahatsızlık duygusu oluşturabilir. Ancak bu normal bir süreçtir. Bu hassas durum 24 ila 48 saat içerisinde ortadan kaybolmaz ise beyazlatıcı kullanımının kesilmesi önerilir. Hassasiyet mevcut ise diş hekiminin uygulayacağı florür ve yine hekimin önereceği diş macunu, krem gibi ek malzemeler oluşan diş hassasiyetini ortadan kaldırmada etkili olacaktır.  Hassasiyeti azaltmak için potasyum nitrat içeren diş macunları da fayda sağlayacaktır.

Etkisi Ne Kadar Sürer?

Beyazlatma uygulamasından sonra ortaya çıkacak sonuç kişinin diş yapısına bağlı olarak değişebilir. Genellikle 6 ila 2 yıl arasında sabit kalacaktır. Elbette bu süreç kişinin kendisine de bağlıdır. Diş Beyazlatma sürecinde ve akabindeki süreçte en az 2 hafta dişleri boyayan maddelerden kaçınılmalıdır.

Kaynak : www.meltemdis.com/dis-beyazlatma

Bu haber 3957 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
11. Etabı Geraint Thomas Kazandı
11. Etabı Geraint Thomas Kazandı
MotoGP'nin Almanya Ayağını Marquez Kazandı
MotoGP'nin Almanya Ayağını Marquez Kazandı